تعداد مادران شاغل رو به افزایش است

امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی و بسیاری موارد دیگر بانوان نیز همپای همسرانشان کار و فعالیت اقتصادی می‌کنند، بدیهی است که تعدادی از این بانوان شاغل را مادران تشکیل می‌دهند. طبق آمار انجام گرفته افزایش تعداد مادران شاغل با سرعت زیادی رو به رشد است، یکی از مسائل بسیار مهمی که پیش می‌آید این است که با افزایش تعداد مادران شاغل مشکل نگهداری از کودکان و فرزندان آن‌ها پیش می‌آید.

افزایش تعداد مادران شاغل و نگهداری کودکان

یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که با افزایش تعداد مادران شاغل پیش رو می‌باشد مسئله نگهداری از کودکان است. دغدغه بسیاری از والدین این است که در نبود آن‌ها کودک کجا است و چگونه از او نگهداری می‌شود، با وجود علاقه زیاد به این که خود از کودک نگهداری کنند به دلیل این که باید سر کار بروند مجبور هستند که نگهداری از کودک را به شخص یا اشخاص دیگری بسپارند، نگهداری از کودکان ممکن است به شکل‌های زیر انجام گیرد:

  • تنها ماندن کودک در خانه

بسیاری از کودکان حدود 6 سال و یا بالاتر می‌توانند تنها در خانه بمانند، بسیاری مادران کودک خود را در خانه می‌گذارند، آن‌ها با راه‌های مختلفی چون فیلم‌های کارتونی و کتاب‌های داستانی او را سرگرم می‌کنند. البته باید در ساعات مختلف با آن‌ها تماس گرفته شود تا از حال و روز فرزند باخبر شد. این راه در بسیاری موارد مفید است، بدیهی است که احتمال خطر و بروز اتفاقات غیرمنتظره نیز وجود خواهد داشت.

  • پرستار کودک

استفاده از پرستار کودک راه بسیار خوبی برای نگهداری از کودک در ساعات اداری می‌باشد، این راه مزایای بسیار زیادی دارد وجود یک پرستار در منزل از جهات مختلفی می‌تواند دغدغه‌های شما را کاهش دهد، به طور معمول بسیاری از این پرستاران تجربه زیادی نیز در زمینه نگهداری از کودک دارند. به همین جهت به بهترین وجه از فرزند شما نگهداری می‌کنند، در کنار این که نیازی نیست کودک خود را به جای دیگری ببرید پرستار به خانه شما می‌آید تا در خانه خودتان از فرزند شما نگهداری کند.

  • نگهداری توسط اطرافیان

با افزایش تعداد مادران شاغل نگهداری از کودک به دوش اطرافیان نیز افتاده است. بسیاری از خانواده‌ها از خویشاوندان نزدیک و یا دوستان و آشنایان می‌خواهند تا در ساعاتی که در منزل نیستند از فرزندشان نگهداری کند. آن‌ها قبل از این که به محل کار بروند کودک را به خانه خویشاوندان می‌برند و پس از اتمام ساعت کاری از آن‌ها تحویل می‌گیرند. البته که در بسیاری از موارد نیز خویشاوندان مجبورند تا به خانه آن‌ها بیایند و تا زمان بازگشت پدر و مادر از کودک نگهداری کنند.

  • مهدکودک

مهدکودک‌ها این روزها گسترش زیادی پیدا کرده‌اند این اماکن این روزها میزبان بسیاری از کودکان می‌باشند، بردن کودک به مهدکودک به احتمال زیاد اولین گزینه ای است که هر پدر و مادر شاغلی به آن فکر می‌کنند. در هر محله‌ای تعداد زیادی مهدکودک وجود دارد. نزدیک‌ترین مهدکودک به خانه به احتمال اولین انتخاب است زیرا مسئله اتلاف وقت در مسیر رفت و برگشت نیز وجود خواهد داشت. بسیاری از کودکان هر روز تا ساعتی که پدر یا مادر پس از اتمام ساعت کاری به دنبال آن‌ها بیایند در مهدکودک اوقات خود را می‌گذرانند.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *