نکات تمرین ورزشی و تناسب اندام سالمندان

برای حفظ سلامتی و تناسب اندام با رعایت نکات تمرین ورزشی و تناسب اندام سالمندان لازم و ضروری است. مهم سن یا شرایط جسمانی شما نیست، برای شروع ورزش و تناسب اندام هیچ وقت دیر نیست. رعایت این نکات آسان به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت شروع کرده و آن را سرگرم کننده بابید.

 فواید تمرین و ورزش برای سالمندان چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ما با افزایش سن تمایل به کاهش فعالیت و کم‌تحرکی داریم. ممکن است به دلیل مشکلات جسمی، مشکلات وزن یا درد یا نگرانی از افتادن باشد. یا شاید فکر می‌کنید که ورزش کردن برای شما مناسب نیست. اما با افزایش سن، سبک زندگی فعال بیش از هر زمان دیگری برای سلامتی شما مهم می‌شود.

یک مطالعه اخیر در موسسه http://www.helpguide.org نشان داد که فعالیت بدنی اعم از جسمی و روحی، اولین عامل افزایش طول عمر است و با رعایت نکات تمرین ورزشی و تناسب اندام سالمندان، سال‌های بیشتری به زندگی شما اضافه می‌کند، حتی اگر تا سال‌های پایانی ورزش را شروع نکنید. اما فعال شدن فقط به این معنی نیست که سال‌ها به زندگی‌تان بیافزایید، بلکه به معنای افزودن عمر ارزشمند به سال‌های باقیمانده‌ عمرتان است.

تحرک می‌تواند به افزایش انرژی روحی، حفظ استقلال، محافظت از قلب و مدیریت علائم بیماری یا درد و همچنین وزن شما کمک کند. تمرین ورزشی منظم همچنین برای ذهن، خلق‌و‌خو و حافظه شما مفید است. برای یافتن راه‌های ساده و لذت‌بخش برای فعال‌تر شدن، بهبود خلق‌و‌خو و آینده‌نگری و بهره‌مندی از تمام فواید ورزش برای سلامت جسمی و روانی، هرگز دیر نیست.

فواید ورزش برای سلامت جسمانی سالمندان

به عنوان یک فرد مسن، ورزش می‌تواند به شما کمک کند که:

نکات تمرینات ورزشی برای سالمندان

 1– حفظ وزن موجود یا کاهش وزن

از آنجایی که هضم غذای شما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، حفظ وزن و بدن سالم می‌تواند به یک چالش اساسی تبدیل شود. ورزش منظم به افزایش هضم غذا و ​​ساخت وضعیت عضلانی بدن کمک می‌کند و باعث می‌شود کالری بیشتری سوزانده شود.

 2– کاهش تأثیر بیماری و بیماری مزمن

افرادی که ورزش با رعایت نکات تمرین ورزشی و تناسب اندام سالمندان می‌کنند در سیستم ایمنی و گوارشی، فشار خون و تراکم استخوان عملکرد بهتری دارند. و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، دیابت، چاقی، بیماری قلبی، پوکی استخوان و برخی سرطان‌ها را کاهش می‌دهند.

3– افزایش تحرک، انعطاف‌پذیری و تعادل

ورزش قدرت، انعطاف‌پذیری و وضعیت بدنی‌تان را بهبود می‌بخشد، که به نوبه خود می‌تواند به تعادل و هماهنگی کمک کرده و خطر سقوطتان را کاهش دهد. تمرینات قدرتی مناسب همچنین به کاهش علائم بیماری‌های مزمن مانند آرتروز کمک می‌کند.

فواید ورزش برای سلامت روحی سالمندان

به عنوان یک فرد مسن، ورزش می‌تواند به شما کمک کند که:

ورزش چه فوایدی برای سلامت جسمی و روحی سالمندان دارد ؟

1– بهبود خواب

با بالا رفتن سن، خواب باکیفیت برای سلامت کلی شما حیاتی است. فعالیت منظم می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر بخوابید، عمیق‌تر بخوابید و با احساس پرانرژی و شادابی از خواب بیدار شوید.

 2– تقویت روحیه و اعتماد به نفس

ورزش یک کاهش‌دهنده اساسی استرس است و با مواد مخدر طبیعی تولید شده در بدن می‌تواند به کاهش احساس غم و اندوه، افسردگی و اضطراب کمک کند. احساس قوی در کنار فعال بودن می‌تواند به بالا رفتن اعتماد به نفس کمک می‌کند.

3– بهبود عملکرد مغز

فعالیت‌هایی مانند سودوکو یا حل جدول می‌تواند به فعال نگه داشتن مغز شما کمک کرده، ولی کمک کمی بر اثرات ورزش بر مغز می‌کند. این فعالیت‌ها می‌تواند به عملکردهای مختلف مغز مانند خلاقیت و توانایی‌های چند کار کردن‌تان کمک کند و به جلوگیری از دست دادن حافظه، زوال شناختی و زوال عقل کمک کند.

فعال شدن حتی ممکن است به کند کردن پیشرفت اختلالات مغزی مانند بیماری آلزایمر کمک کند.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *