انتخاب پرستار سالمند در منزل

امروز مرکز‌های زیادی برای نگهداری از سالمندان (پرستار سالمند در منزل) وجود دارند که طبق استاندارد‌های مشخص شده، به افراد مسن رسیدگی می‌کنند. نگهداری از سالمندان به صورت یک کار تمام وقت به شمار می‌رود و زمان زیادی را از پرستار می‌گیرد. زیرا افراد در  هنگام پیری باید هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی مورد حمایت و مراقبت قرار بگیرند.

در بیشتر مواقع سالمندان دوست دارند در کنار خانواده خود باشند و در مراکز سالمندان و یا خانه سالمندان، دور از فرزندان و نوه‌هایشان نباشند زیرا در کنار خانواده بودن روحیه سالمندان را افزایش می‌دهد و از استرس آن‌ها می‌کاهد. اما نگهداری افراد مسن نیازمند آموزش است و پرستارانی مجرب و باحوصله برای این امر آموزش دیده‌اند. در ادامه به معرفی نکاتی که باید هنگام انتخاب پرستار سالمند در منزل به آن توجه کنید، می‌پردازیم.

نکات مهم برای انتخاب پرستار سالمند در منزل

نکات مهم انتخاب پرستار سالمند در منزل

قبل از انتخاب یک پرستار مفید و مؤثر برای سالمند باید نیاز‌های سالمندتان و شرایط شخصی خودتان را به خوبی بسنجید. این شناخت به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک پرستار خوب را به محیط خود دعوت کنید. در هنگام تماس با مراکز مخصوص پرستاران سالمند، سؤالات زیادی از شما پرسیده می‌شود که باید جواب‌های صحیحی به آن بدهید.

حتماً باید در نظر بگیرید که سالمند شما چه نیاز‌هایی دارد؟ کار‌های شخصی خود را تا چه حد می‌تواند انجام دهد و تا چه حد باید پرستار به او یاری برساند. سعی کنید لیستی از این نیاز‌ها را تهیه کنید تا به سادگی بتوان آن را مدیریت کرد. همیشه سعی کنید قبل از آمدن پرستار به دقت رفتار سالمندتان را تحت‌نظر بگیرید و برای زندگی راحت‌تر او را یاری دهید.

به طور مثال می‌توانید با دیگر اعضای خانواده جلسه‌ای بگذارید و به دسته‌بندی این نیاز‌هایش بپردازید. اطلاعات کامل و دقیق در این شرایط به سالمند شما بیشتر کمک می‌کند تا فرد مناسب را برای خود پیدا کند.

مطالب مرتبط: نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل تهران

 • بررسی زمانی

اینکه برای چه زمانی از روز، پرستار نیاز دارید هم امری مهم است. جدول زمان‌بندی و میزان وقتی که پرستار برای سالمند شما باید بگذارد را آماده کنید. قبل از اینکه پرستار را به خانه خود دعوت کنید باید بدانید که در چه زمانی از روز شما سرکار هستید و سالمند تنها می‌ماند. از طرفی در بعضی از ساعات او نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد و وجود پرستار الزامی است مانند زمان‌هایی که از خواب بیدار می‌شود و نیاز به غذا یا دارو دارد.

البته در صورتی که به صورت شبانه‌روزی نیاز به کمک دارید باید قبل از استخدام پرستار این موضوع را بررسی کنید. باید نیاز‌های شبانه سالمند را در نظر بگیرید تا در هنگام شب به مشکل برنخورید. در بعضی مواقع پرستار باید شب را بیدار بماند پس بررسی کم خوابی پرستار هم اهمیت دارد. در این موارد بیدار ماندن پرستار الزامی است تا وضعیت را تحت نظر بگیرد.

 • دارو‌ها و بیماری‌های سالمند

همیشه در سنین بالاتر عموم مردم به مصرف دارو نیاز دارند و این دارو‌ها باید در زمان مشخص مصرف شود. در بسیاری از موارد نوع دارو تحت نظر پزشک تعیین می‌شود. همیشه قبل از تمام شدن آن باید مقدار دیگری ذخیره کنید تا پرستار به مشکل نخورد.

همچنین داشتن لیستی دقیق از نحوه مصرف این دارو‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است. افرادی که در سنین پیری قرار دارند ممکن است زمان مصرف دارو‌ها فراموش کنند. اگر به موقع تمام اطلاعات مربوط به نوع مصرف دارو و زمان آن را یادداشت کنید قبل از آمدن پرستار همه چیز حاضر و آماده است.

 • شرایط روحی و روانی

شما باید به خوبی افراد پیر خانواده را بشناسید از شرایط روحی او باخبر باشید تا بتوانید کمکش کنید. اینکه اخلاق‌های خاصی دارد یا نه؟ سرگرمی‌های او کدام است؟ سرگرمی‌هایی که شامل تلویزیون تماشا کردن، بازی شطرنج یا خواندن کتاب می‌شود. زمان بیکاری طولانی افراد مسن را خسته و بی‌حوصله می‌کند. در زمان پیری شرایط روحی تغییر می‌کند و به توجه و محبت بیشتری نیاز دارند و همیشه برخورد‌های خونگرم و با حوصله سالمندان را خوشحال می‌کند.

حتی در ساعاتی از روز می‌توان به افراد در پیاده‌روی در پارک محله‌ای کمک کرد تا هوای تازه بخورند و روابط اجتماعی خود را با سایر افراد حفظ کنند. تنها ماندن سالمندان موجب تضعیف روحیه و افسردگی می‌شود.

 • شرایط تغذیه

یکی دیگر از نکته‌های مهم که سلامت سالمندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نوع تغذیه آن‌ها است. به همین دلیل باید با مشورت پزشک یک رژیم مناسب غذایی برای افراد پیر مشخص شود. این رژیم در اختیار پرستار قرار می‌گیرد که در صورت پرهیز غذایی و یا حساسیت غذایی از آن مطلع باشد. البته اینکه غذا را پرستار تهیه می‌کند یا از قبل باید آماده باشد هم به مشورت و تفاهم نیاز دارد.

در بعضی موارد غذا به صورت تلفنی سفارش داده می‌شود، به همین خاطر شرایط تغذیه باید به خوبی بررسی شود. گاهی هم افراد به دلیل مصرف دارو بی‌اشتها می‌شوند. اگر غذا به صورت دسته‌جمعی با سایر افراد خانواده صرف شود به تقویت اشتهای او کمک می‌کند. احساس صمیمیت و نزدیکی را در محیط خانه موجب تسلی خاطر سالمندان می‌شود.

 • مسائل جسمی و مشکلات فیزیکی

شما باید به صورت مفصل و کامل شرایط جسمی و بدنی سالمند خود را برای پرستار توضیح دهید تا در هنگام رسیدگی به میزان توانایی تحرک او آشنا باشد. گاهی افراد در سن پیری مشکلات شنوایی دارند و به سختی می‌شنوند به همین خاطر با صدای بلند و شمرده صحبت کردن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر او نتواند به خوبی حرکت کند پس به ویلچر نیاز دارد و یا عصا که بتواند با کمک پرستار تحرک داشته باشد.

شرایط بدنی و فیزیکی افراد پیر با یکدیگر متفاوت است و ویژگی‌های بدنی او در طول زمان نیز تغییر می‌کند. همچنین دقت به وزن افراد هم اهمیت فراوانی دارد و باید هر از گاهی چک شود.

انتخاب پرستار سالمند در منزل تهران

انتخاب پرستار سالمند در منزل تهران

یکی از مهم‌ترین پارامتر‌ها در انتخاب پرستار برای سالمند که باید به آن دقت کرد ویژگی‌های اخلاقی و مهارت‌های اوست که باید به آن اهمیت داد. پرستار‌های مجرب و مهربان باید ویژگی‌هایی داشته باشند که مورد توجه شما و فرد مسن در خانه قرار بگیرند. ایجاد صمیمیت و فضای امن برای سالمند قابل اهمیت است و باید مورد توجه قرار بگیرد. فرد سالمند باید بتواند در خانه احساس امنیت و راحتی داشته باشد و ارتباط خود را با پرستار حفظ کند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک پرستار مناسب می‌پردازیم.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در این زمینه آماده ارائه خدمات پرستاری سالمند می‌باشد. این موسسه با آموزش تخصصی پرسنل عقد شده و همچنین نظارت دقیق بر قرار دادهای عقد شده  جزو معبترترین موسسات پرستاری که شما می‌توانید به آن اعتماد کنید. برای پرسش هرگونه سوال در مورد وظایف پرستار سالمند در منزل یا هر مورد دیگر از خدمات پرستاری سالمند با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • اخلاق‌های پرستار

در مرحله اول بهتر است که با روحیات و خلقیات پرستار بیشتر آشنا شوید. ارتباط میان پرستار و فرد مسن در خانه اهمیت زیادی دارد و باید بتوانند دقایق خوبی را در کنار هم سپری کنند. اگر پرستار شما شبانه‌روزی است باید میزان خواب او را بپرسید و اگر هم نیاز به شب بیدار ماندن باشد، بهتر است از قبل مطرح شود.

آرامش و روحیه پرانرژی پرستار به تقویت روحیه سالمند شما کمک می‌کند و استرس و ناراحتی از او دور می‌شود. پرستار هم باید شغل خود را دوست داشته باشد و از شرایط سخت مضطرب و نگران نباشد و با معضلات آن به خوبی کنار بیاید.

 • داشتن تجربه

همیشه تجربه داشتن پرستار اهمیت زیادی دارد تا در زمان بیماری و نیاز افراد پیر بداند چه کار‌هایی باید انجام دهد. او می‌بایست وظایف خود را به خوبی بشناسد و در زمان مورد نیاز در دسترس باشد. چابکی و مهارت وی اهمیت فراوانی دارد و تسلط او به کار‌ها یک امتیاز محسوب می‌شود. تیمار کردن به موقع میانسال اهمیت زیادی دارد به خصوص در زمانی که فرد مسن توانایی صحبت نداشته باشد، پرستار باید این نشانه‌ها را بشناسد و به موقع اقدام کند.

تجربه و داشتن مهارت کافی در ارتباط مؤثر با بیمار شما هم مفید است و فضایی صمیمی و پر از آرامش را فراهم می‌کند. شما هم به او سریع‌تر و بیشتر اعتماد می‌کنید و نگران اوضاع و شرایط در محیط خانه نیستید.

 • صبر و حوصله

به طور کلی این شغل بسیار دشوار است و جز با علاقه و صبر میسر نمی‌شود. بسیاری از افراد حتی تحمل شرایط سخت را ندارند و انتخاب چنین شغلی برای آن دسته از افراد کم‌طاقت و کم‌تحمل مناسب نیست. شغل تیمارداری نیازمند توانایی و حوصله زیادی است تا در هنگام نیاز تمام کار‌های دشوار را به سرانجام برساند و موجب ایجاد روحیه و انرژی در افراد پیر شود.

سالمندان به محبت و مهربانی نیاز دارند و به دلیل روحیه زودرنجی که دارند ممکن است سریع دل‌شکسته و افسرده شوند. به همین خاطر نبایستی از کوره در رفت یا خسته و بی‌طاقت شد.

مطالب پیشنهادی: پرستار کودک در منزل

 • مسئولیت‌پذیری

دلسوزی یک پرستار در کنار میزان مسئولیت‌پذیری او قابل اهمیت است. به همین خاطر شانه خالی نکردن از انجام دقیق کار‌ها بسیار اهمیت دارد و باید به یادداشت‌هایی که در اختیار پرستار قرار می‌دهید، دقت شود. فرد سالمند نباید حس کند که تنها مانده و کسی نیست که نیاز‌های او را بشناسد. بلکه برعکس باید بیشتر از قبل احساس امنیت و اعتماد کند که مورد توجه یک تیماردار مجرب قرار دارد.

انجام کار‌های سخت نباید به تعویق بیافتد و اگر نیاز است در ساعاتی از شب بیدار بماند و تنفس صحیح فرد مسن را چک کند. در صورت نیاز دارو‌های دیروقت را در دسترس قرار بدهد تا بتواند سر ساعت از آن به فرد سالمند دهد.

 • تقویت روحیه

در بسیاری از موارد افراد دارای سن بالا کم‌حوصله و عصبی هستند به همین خاطر داشتن روحیه مناسب و شاد به آن‌ها کمک می‌کند تا زندگی راحت‌تری داشته باشند و از ادامه زندگی با شرایط فعلی دلسرد نشوند. به همین خاطر داشتن فضای پرانرژی و شاداب کمک بسزایی می‌کند.

به طور مثال شنیدن موسیقی‌های ملایم و روحیه‌بخش یا پیاده‌روی روزانه و منظم و …، شرایط را برای یک احساس دوطرفه و نزدیک مهیا می‌کند. همه چیز به خلق‌وخوی یک پرستار خوش‌روحیه برمی‌گردد تا با خنده و شوخ‌طبعی بتواند این یخ را آب کند و یک فضای دلچسب را فراهم آورد.

هزینه انتخاب یک پرستار سالمند در منزل

اطلاع از هزینه و نوع رسیدگی تیماردار اهمیت دارد و بر اساس زمانی که شما انتخاب می‌کنید این هزینه متفاوت است. اگر نیازمند رسیدگی شبانه باشد هزینه‌ها بیشتر است چون شیفت شب محسوب می‌شود و باید توانایی بدنی خوبی داشته باشد تا بتواند بیدار بماند. از طرفی به میزان مهارت و سابقه پرستار این هزینه‌ها تغییر می‌کند.

در نهایت باید برآورد صحیحی از شرایط داشته باشید تا بتوانید به درستی هزینه‌ها را هم محاسبه کنید. البته که وجود یک فرد متخصص در محیط خانه اهمیت زیادی دارد و کار را برای شما خیلی راحت‌تر می‌کند. از طرفی فرد مسن، محیط آشنا و خانواده را بیشتر دوست دارد و جدا شدن از این محیط برای وی سخت است.

انتخاب پرستار سالمند به کمک موسسه توانبخش

افراد کهنسال نیازمند توجه و رسیدگی خاصی هستند که این نیاز را باید در کنار خانواده خود برطرف کنند. خانواده به آن‌ها احساس امنیت و محبت می‌دهد که در فضای بیرون ایجاد این حس میسر نیست. از طرفی انتخاب پرستار سالمند در منزل اهمیت زیادی دارد که به خوبی باید نکات مورد نظر را بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

رسیدگی‌های یک پرستار حاذق و دلسوز کمک بزرگی به شما می‌کند تا حتی در زمانی که در خانه نیستید کسی مراقب فرد مسن باشد. از طرفی آموزش‌های لازمی که یک تیماردار می‌بیند متفاوت است و نکات پزشکی می‌شناسد و رعایت می‌کند هم اهمیت فراوانی دارد. یک پرستار سالمند مجرب باید بداند که در صورت بروز شرایط خطرناک چگونه برخورد کند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری جلوگیری کند.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *