علل چاقی در سالمندان و راه‌های جلوگیری از آن

چاقی یکی از معضل‌های نسل جدید است که هر روزه درصد افراد چاق در جامعه بیشتر می‌شود. چاقی علاوه بر تاثیرات منفی که بر روی زانو و کمر دارد همچنین بدن را ضعیف کرده و فرد را در معرض بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد.

سالمندان با توجه به اینکه بدن ضعیف‌تری نسبت به باقی افراد جامعه دارند، چاقی اثر منفی بیشتر بر روی آنان می‌گذارد و احتمال گرفتاری آن‌ها به بیماری را افزایش می‌دهد. برای اینکه از سالمند عزیزمان مراقبت کنیم و حواسمان باشد اضافه وزن پیدا نکنند لازم است علل چاقی سالمندان را بشناسیم و راه‌های جلوگیری از آن را بدانیم.
برای مراقبت از سالمندان در منزل می‌توانید از خدمات موسسه پرستاری توانبخش استفاده کنید. موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه و داشتن پرستار‌های مجرب و آموزش‌دیده آماده اعزام پرستار سالمند در منزل است. شما می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

در این مقاله به طور کامل علت‌های چاقی سالمندان را توضیح می‌دهیم و روش‌های جلوگیری از چاقی سالمندان را برای شما شرح می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

5 علت اصلی چاقی سالمندان

 1. کاهش نرخ متابولیسم: با بالا رفتن سن سالمندان، نرخ متابولیسم (سوزاندن کالری‌ها) معمولاً کاهش می‌یابد، که می‌تواند به افزایش وزن منجر شود.
 2. کمتر شدن فعالیت بدنی: سالمندان ممکن است به دلیل مشکلات فیزیکی، کمتر فعالیت بدنی داشته باشند که باعث افزایش وزن می‌شود.کمتر شدن فعالیت بدنی از علل چاقی سالمندان
 3. تغذیه نامناسب: تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی می‌تواند به افزایش وزن در سالمندان منجر شود.تغذیه نامناسب از علل چاقی سالمندان
 4. تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی در دوران پیری می‌تواند تأثیراتی بر روی توزیع چربی در بدن داشته باشد. برای مثال، زیاد شدن چربی در منطقه شکمی می‌تواند اتفاق بیفتد.
 5. داروها و عوارض جانبی: مصرف برخی داروها می‌تواند به افزایش وزن منجر شود. همچنین، برخی از مشکلات پزشکی و عوارض جانبی درمان‌ها می‌توانند عامل چاقی در سالمندان باشند.

توجه به این نکات و اتخاذ اقداماتی برای حفظ وزن سالم در دوران پیری می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و سلامتی سالمندان کمک کند. برای مثال، مشورت با یک متخصص تغذیه و پزشک، شروع یک برنامه تمرینی مناسب، و رعایت یک رژیم غذایی سالم می‌تواند موثر باشد. همچنین شما می‌توانید از پرستار سالمند در منزل یا مراقب سالمندان استفاده کنید، برای مشورت در این زمینه می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران توانبخش در تماس باشید.

راه‌های جلوگیری از چاقی در سالمندان

در ادامه مواردی که اگر رعایت شوند می‌تواند به جلوگیری چاقی در سالمندان کمک کند را توضیح می‌دهیم. و همچنین شما می‌توانید از پرستار سالمند در منزل استفاده کنید تا پرستار مراقب سالمند شما باشد و با رعایت مسائل اصولی، سالمند شما را از خطرات دور نگه دارد.

 • رژیم غذایی متناسب: مصرف یک رژیم غذایی سالم و متناسب با نیازهای سنی به کنترل وزن سالمندان کمک می‌کند.
 • فعالیت بدنی منظم: حفظ یک سطح فعالیت بدنی منظم و انجام تمرین‌های ساده می‌تواند به کاهش چاقی کمک کند.فعالیت بدنی منظم راه‌ جلوگیری از چاقی در سالمندان
 • مدیریت استرس: مدیریت استرس و اضطراب با روش‌های مانند مدیتیشن و یوگا می‌تواند به کاهش تمایل به خوردن اضافی کمک کند.
 • کنترل مصرف کالری: پیگیری مصرف کالری و جلوگیری از خوردن بی‌پایان می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
 • پیگیری پزشکی: می‌توان با مشورت با پزشک و انجام بررسی‌های پزشکی منظم، مشکلات سلامتی را زودتر تشخیص داده و مدیریت کرد.
 • مصرف مواد غذایی با مواد مغذی: تازه خوردن میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، و منابع پروتئینی سالم به کنترل وزن کمک می‌کند.

توصیه می‌شود که قبل از شروع هر برنامه تغذیه‌ای یا ورزشی جدید، با پزشک خود مشورت کنید تا برنامه مناسبی برای وضعیت شما تنظیم شود.

پرستار سالمند در منزل، موسسه پرستاری توانبخش

همان‌طور که در متن توضیح دادیم علل متفاوتی برای چاقی سالمندان وجود دارد که با برنامه مناسب و رسیدگی به سالمندتان می‌توانید از آن‌ها دوری کنید. برای رعایت این برنامه‌ها می‌توانید از پرستار سالمند در منزل استفاده کنید.

موسسه پرستاری توانبخش با پرستاران مجرب و آموزش‌دیده آماده اعزام پرستاران به منزل شما می‌باشد. توانبخش با تنظیم قرارداد با توجه به معیارهای شخصی شما و تضمین کیفیت خود که به هر دلیل به درخواست شما پرستار را تعویض می‌کند و … آماده خدمت‌رسانی به شما می‌باشد.

برای مشاوره و پرسش هرگونه سوال در خصوص خدمات با مشاوران توانبخش در تماس باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *