پانسمان زخم سوختگی در منزل

پوست وسیع­ترین ارگان بدن است و یک لایه­ی محافظتی تمام عیار برای مراقبت از لایه­‌های درونی. با این همه این بافت بسیار هم آسیب‌­پذیر است و در مقابل نور، حرارت، برخی فرایندهای شیمیایی، برق گرفتگی و… به سادگی آسیب می­بیند. جدی­ترین آسیبی که همیشه پوست را تهدید می­کند، سوختگی است، از این رو بنا داریم در این مقاله با پرداختن به موضوع مهم پانسمان زخم سوختگی، قدمی برای عزیزانی که درگیر این نوع آسیب هستند برداریم.

همین­جا بد نیست به این نکته اشاره کنیم که پوست با تمام کارکرد و قدرتی که دارد، به آسانی می­سوزد و سوختن این بافت زخم­‌هایی به دنبال می‌­آورد که لزوما به رسیدگی و توجه فراوان نیاز دارد. از این روست که آدمی موظف است همیشه و در همه­‌ی حالات، برای جلوگیری از پوست سوختگی، رفتارهای حرفه­ای و نیز دقت به خرج دهد.

نگاهی به انواع سوختگی پوست

چنانکه می­دانید پوست به اشکال مختلفی آسیب می­پذیرد و در حالات بسیاری تغییر بافت داده و اصطلاحا زخم بر تن ایجاد می­کند. سوختگی یکی از شایع‌ترین انواع تغییر بافت پوست و یا ایجاد زخم است. اما سوختگی خود در چهار شکل مختلف دسته بندی می­شود: سوختگی­های مرتبط با الکتریسیته، سوختگی­های حرارتی، سوختگی­های مربوط به فرایندهای شیمیایی و نهایتا سوختگی‌­های مرتبط به تابش.

چهار نوع مختلف از انواع زخم سوختگی ایراد و توصیف شد، حال هر کدام از این انواع می­توانند چهار دسته­‌ی یک تا چهار هم داشته باشند، که در این دسته­‌بندی میزان پوست سوختگی معین می­گردد. مثلا در دسته‌­ی یک سوختگی سطحی و بر روی لایه­‌ی بیرونی پوست حادث می­شود و در دسته­‌بندی چهار، بافت­‌های عمقی بدن اعم از استخوان‌­ها آسیب می­بینند.

معمولا سطح یک سوختگی آنقدر افراد را با زخم­ درگیر نمی­کند، اما از نوع دوم به بعد فرد آسیب دیده قویا به پانسمان زخم سوختگی احتیاج پیدا می­کند، هرچند برخی از انواع سوختگی نوع یک هم به مراقبت­‌های خاصی محتاج هستند.

آیا پانسمان پوسته سوخته در منزل ممکن است؟

آنچه که باید درباره‌­ی زخم سوختگی مورد توجه قرار بگیرد این نکته است که برخی از انواع زخم با اینکه ساده و حتی کوچک به نظر می­رسند به رسیدگی اساسی نیاز دارند و این رفتاری کاملا حرفه­‌ای است و نیاز به آموزش‌­های پزشکی دارد. این­طور نیست که اگر درگیر این فرایند شده­‌اید خوددرمانی کنید و یا اگر در نزدیکان­تان کسی زخم سوختگی دارد، به روشی مساله‌­ی او را حل کنید. پانسمان زخم سوختگی امری کاملا حرفه­‌ای است.

مهم است بدانید که زخم­‌ها به راحتی هرچه تمام­تر می­توانند زمینه­‌ی عفونت­‌ها را فراهم کنند و دسته­‌ای از عفونت­‌های بدن را نمی­توان سرسری گرفت و سهل‌­انگارانه با آن مواجه شد. پس هرگاه از زخم حرف می­زنیم داریم به موضوعی جدی از منظر مراقبت­های پزشکی اشاره می­کنیم.

درباره‌­ی این سوال که آیا این فرایند در منزل ممکن است؟ پاسخ این است که بله، در منزل به سادگی با رعایت اصول پزشکی این امکان وجود دارد، اما لازمه­‌ی آن، حضور یک متخصص پانسمان زخم در منزل شماست. موارد بسیاری دیده و بررسی شده است که فرد آسیب دیده یا نزدیکانش فقط با قرار دادن باند بر روی محل زخم، به نظرشان رسیده که فرایند بهبودی را فراهم کرده­‌اند. باید بدانید که این­طور نیست. پانسمان فقط بخشی از فرایند رسیدگی به زخم سوختگی است.

خدمات پانسمان زخم سوختگی توان­بخش

اگر با هر نوعی از زخم سوختگی مواجه هستید، می­توانید خیلی ساده در وهله‌­ی اول با کارشناسان توان­بخش در این­باره گفتگو کرده و شرحی از وضعیت فرد آسیب دیده اراپه نمایید. در وهله­‌ی اول گزارش شما ارزیابی و بررسی شده و پس از رجوع شناسایی وضعیت و نوع زخم تکمیل می­گردد. پس از این مرحله فرایند درمان آغاز می­شود.

بلافاصله پس از تهیه گزارش اولیه از درخواست شما، حضور متخصصین توان­بخش در منزل شما اتفاق می­افتد و بعد فرایند اجرایی معین می­گردد، اگر وضعیت فرد آسیب دیده به نحوی باشد که به خدمات پزشکی بیمارستانی نیاز داشته باشد اعلام می­شود و در غیر این صورت بلافصله فرایند پانسمان زخم سوختگی اجرا می­گردد.

مهم­ترین بخش در مواجهه با زخم‌­سوختگی مرحله­‌ی شناسایی نوع و عمق زخم است، بعد عفونت­‌زدایی و نهایتا پانسمان.

متاسفانه در بسیاری از مواقع افرادی که به پانسمان سوختگی محتاج هستند خود یا یکی از اعضای خانواده­‌شان دست به خود درمانی­‌های غیر حرفه‌­ای می­زنند و این موضوع گاه باعث آسیب­‌های جدی شده و حتی فرد مجروح را دچار آسیب­‌های سخت و سنگین فیزیکی می­کند. ما به شما توصیه می­کنیم اگر به دنبال پانسمان زخم­ سوختگی هستید از خدمات حرفه‌­ای و غیر سهل­‌انگارانه بهره ببرید. این یعنی حفظ سلامت شما و نزدیکان­تان.

هر خانواده ایرانی حق آن را دارد که از خدمات حرفه­‌ای بهره­‌مند شود، امید داریم که این مقاله برای شما و عزیزان­تان عامل انتخابی درست و صحیح باشد. برای مواجهه با درمان زخم ­سوختگی باورهای غلط مرسوم گذشته را کنار گذاشته و به ساده‌­ترین شکل ممکن خدمات پانسمان زخم سوختگی در منزل توان بخش را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.