پانسمان زخم سوختگی در منزل

پوست وسیع­ترین ارگان بدن است و یک لایه­ی محافظتی تمام عیار برای مراقبت از لایه­‌های درونی. با این همه این بافت بسیار هم آسیب‌­پذیر است و در مقابل نور، حرارت، برخی فرایندهای شیمیایی، برق گرفتگی و… به سادگی آسیب می­بیند. جدی­ترین آسیبی که همیشه پوست را تهدید می­کند، سوختگی است، از این رو بنا داریم در این مقاله با پرداختن به موضوع مهم پانسمان زخم سوختگی، قدمی برای عزیزانی که درگیر این نوع آسیب هستند برداریم.

همین­جا بد نیست به این نکته اشاره کنیم که پوست با تمام کارکرد و قدرتی که دارد، به آسانی می­سوزد و سوختن این بافت زخم­‌هایی به دنبال می‌­آورد که لزوما به رسیدگی و توجه فراوان نیاز دارد. از این روست که آدمی موظف است همیشه و در همه­‌ی حالات، برای جلوگیری از پوست سوختگی، رفتارهای حرفه­ای و نیز دقت به خرج دهد.

نگاهی به انواع سوختگی پوست

چنانکه می­دانید پوست به اشکال مختلفی آسیب می­پذیرد و در حالات بسیاری تغییر بافت داده و اصطلاحا زخم بر تن ایجاد می­کند. سوختگی یکی از شایع‌ترین انواع تغییر بافت پوست و یا ایجاد زخم است. اما سوختگی خود در چهار شکل مختلف دسته بندی می­شود: سوختگی­های مرتبط با الکتریسیته، سوختگی­های حرارتی، سوختگی­های مربوط به فرایندهای شیمیایی و نهایتا سوختگی‌­های مرتبط به تابش.

چهار نوع مختلف از انواع زخم سوختگی ایراد و توصیف شد، حال هر کدام از این انواع می­توانند چهار دسته­‌ی یک تا چهار هم داشته باشند، که در این دسته­‌بندی میزان پوست سوختگی معین می­گردد. مثلا در دسته‌­ی یک سوختگی سطحی و بر روی لایه­‌ی بیرونی پوست حادث می­شود و در دسته­‌بندی چهار، بافت­‌های عمقی بدن اعم از استخوان‌­ها آسیب می­بینند.

معمولا سطح یک سوختگی آنقدر افراد را با زخم­ درگیر نمی­کند، اما از نوع دوم به بعد فرد آسیب دیده قویا به پانسمان زخم سوختگی احتیاج پیدا می­کند، هرچند برخی از انواع سوختگی نوع یک هم به مراقبت­‌های خاصی محتاج هستند.

آیا پانسمان پوسته سوخته در منزل ممکن است؟

آنچه که باید درباره‌­ی زخم سوختگی مورد توجه قرار بگیرد این نکته است که برخی از انواع زخم با اینکه ساده و حتی کوچک به نظر می­رسند به رسیدگی اساسی نیاز دارند و این رفتاری کاملا حرفه­‌ای است و نیاز به آموزش‌­های پزشکی دارد. این­طور نیست که اگر درگیر این فرایند شده­‌اید خوددرمانی کنید و یا اگر در نزدیکان­تان کسی زخم سوختگی دارد، به روشی مساله‌­ی او را حل کنید. پانسمان زخم سوختگی امری کاملا حرفه­‌ای است.

مهم است بدانید که زخم­‌ها به راحتی هرچه تمام­تر می­توانند زمینه­‌ی عفونت­‌ها را فراهم کنند و دسته­‌ای از عفونت­‌های بدن را نمی­توان سرسری گرفت و سهل‌­انگارانه با آن مواجه شد. پس هرگاه از زخم حرف می­زنیم داریم به موضوعی جدی از منظر مراقبت­های پزشکی اشاره می­کنیم.

درباره‌­ی این سوال که آیا این فرایند در منزل ممکن است؟ پاسخ این است که بله، در منزل به سادگی با رعایت اصول پزشکی این امکان وجود دارد، اما لازمه­‌ی آن، حضور یک متخصص پانسمان زخم در منزل شماست. موارد بسیاری دیده و بررسی شده است که فرد آسیب دیده یا نزدیکانش فقط با قرار دادن باند بر روی محل زخم، به نظرشان رسیده که فرایند بهبودی را فراهم کرده­‌اند. باید بدانید که این­طور نیست. پانسمان فقط بخشی از فرایند رسیدگی به زخم سوختگی است.

خدمات پانسمان زخم سوختگی توان­بخش

اگر با هر نوعی از زخم سوختگی مواجه هستید، می­توانید خیلی ساده در وهله‌­ی اول با کارشناسان توان­بخش در این­باره گفتگو کرده و شرحی از وضعیت فرد آسیب دیده اراپه نمایید. در وهله­‌ی اول گزارش شما ارزیابی و بررسی شده و پس از رجوع شناسایی وضعیت و نوع زخم تکمیل می­گردد. پس از این مرحله فرایند درمان آغاز می­شود.

بلافاصله پس از تهیه گزارش اولیه از درخواست شما، حضور متخصصین توان­بخش در منزل شما اتفاق می­افتد و بعد فرایند اجرایی معین می­گردد، اگر وضعیت فرد آسیب دیده به نحوی باشد که به خدمات پزشکی بیمارستانی نیاز داشته باشد اعلام می­شود و در غیر این صورت بلافصله فرایند پانسمان زخم سوختگی اجرا می­گردد.

مهم­ترین بخش در مواجهه با زخم‌­سوختگی مرحله­‌ی شناسایی نوع و عمق زخم است، بعد عفونت­‌زدایی و نهایتا پانسمان.

متاسفانه در بسیاری از مواقع افرادی که به پانسمان سوختگی محتاج هستند خود یا یکی از اعضای خانواده­‌شان دست به خود درمانی­‌های غیر حرفه‌­ای می­زنند و این موضوع گاه باعث آسیب­‌های جدی شده و حتی فرد مجروح را دچار آسیب­‌های سخت و سنگین فیزیکی می­کند. ما به شما توصیه می­کنیم اگر به دنبال پانسمان زخم­ سوختگی هستید از خدمات حرفه‌­ای و غیر سهل­‌انگارانه بهره ببرید. این یعنی حفظ سلامت شما و نزدیکان­تان.

هر خانواده ایرانی حق آن را دارد که از خدمات حرفه­‌ای بهره­‌مند شود، امید داریم که این مقاله برای شما و عزیزان­تان عامل انتخابی درست و صحیح باشد. برای مواجهه با درمان زخم ­سوختگی باورهای غلط مرسوم گذشته را کنار گذاشته و به ساده‌­ترین شکل ممکن خدمات پانسمان زخم سوختگی در منزل توان بخش را انتخاب کنید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *