آزمایش خون در منزل

آزمایش خون یکی از بهترین روش‌های تشخیصی بیماری‌های مختلف است. هر فردی در طول زندگی خود باید حداقل یک بار این آزمایش را انجام دهد. بنابراین، گرفتن آزمایش خون در منزل به یکی از نیازهای سالمندان و افرادی که قادر به خارج شدن از منزل نیستند، تبدیل شده است.

برای انجام آزمایش خون در منزل می‌توانید از مراکز معتبری که این خدمات را به شما ارائه می‌کنند، کمک بگیرید. بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها، موسسه پرستاری توانبخش برای گرفتن آزمایش خون در منزل شما؛ نیروی متخصص و کادر آموزش‌دیده خود را اعزام می‌‎کند. همینطور می‌توانید، ابتدا برای مشاوره رایگان و راهنمایی‌های مرتبط با ما تماس بگیرید.

گرفتن آزمایش خون در منزل

گرفتن آزمایش خون در خونه

آزمایش خون در منزل برای بررسی وضعیت سلامتی فرد و یا تشخیص بیماری‌های مختلف انجام می‌شود. پس از انجام این آزمایش می‌توان میزان کلسترول خون، ویتامین D، قندخون ناشتا، شمارش کامل سلول‌های خونی (CBC) و همچنین هورمون‌های زنانه و مردانه را مورد بررسی قرار داد. در صورتی که پزشک به بیماری یا کمبود برخی از موارد موردنیاز در خون مشکوک شود، آزمایش خون در خانه قابل انجام خواهد بود. اینکه چه مواردی در آزمایش خون مورد بررسی قرار می‌گیرند، بستگی به نظر پزشک دارد و باید حتما مطابق با دستورالعمل تعیین شده از سوی او، تست‌های لازم را روی خون انجام داد.

انواع روش گرفتن آزمایش خون چیست؟

گرفتن آزمایش خون در منزل می‌تواند با سه روش وریدی، شریانی و مویرگی انجام شود. متداول‌ترین روش برای آزمایش خون، گرفتن خون از ورید است که در آن یک سوزن وارد ورید شده و می‌تواند خون سیاهرگ را استخراج کند. گرفتن خون از طریق ورید می‌تواند به دلیل دسترسی راحت‌تر به ورید و راحتی بیمار، گزینه خوبی باشد. با این حال در برخی از مواقع نیاز به خونگیری از طریق شریان و مویرگ نیز هست. خونگیری شریانی یکی دیگر از روش‌های نمونه‌گیری خون است که معمولا در محیط بیمارستان و از شریان اصلی خون گرفته می‌شود. خونگیری مویرگی برای گرفتن مقدار کمی خون از نوک انگشت یا پاها انجام می‌شود. این روش برای اندازه‌گیری میزان قندخون در منزل قابل انجام است.

نحوه گرفتن آزمایش خون در منزل

مراحل آزمایش خون در محل و منزل مشابه با مراحل آزمایش خون در بیمارستان‌ها و یا مراکز درمانی است. فقط با این تفاوت که شما در منزل حضور دارید و بدون اینکه نیازی به خارج شدن از منزل و رفتن به آزمایشگاه داشته باشید، می‌توانید نمونه‌گیری خون در خانه را انجام دهید. برای اینکه آمادگی لازم جهت انجام آزمایش خون در منزل را داشته باشید، حتما میزان آب کافی میل کنید و بدون استرس و نگرانی منتظر اعزام تیم پرستاری موسسه پرستاری توانبخش باشید.

پس از اعزام پرستار، ابتدا نسخه پزشک برای انجام آزمایش خون بررسی می‌شود تا میزان خون موردنیاز مشخص شود. سپس یک رگ‌بند در بالای بازو قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث انباشته شدن خون در بازو شود و عمل خونگیری و رگ‌گیری را ساده‌تر کند. در این مرحله شما باید دستان خودتان را مشت کنید. پس از اینکه پرستار رگ را روی بازوی شما پیدا کرد، نوبت به آماده‌سازی سرنگ می‌رسد. یک سرنگ تمیز و عاری از کثیفی و آلودگی به آرامی وارد رگ شما می‌شود و عمل خونگیری آغاز خواهد شد. پس از اینکه کمی از خون وارد سرنگ شد، رگ‌بند به آرامی باز شد و شما نیز می‌توانید مشت خود را باز کنید.

پس از اتمام نمونه‌گیری، سرنگ به آرامی از دست شما خارج می‌شود و با یک پنبه روی محل نمونه‌گیری فشار داده خواهد شد تا خون بند بیاید. سپس پرستار خون گرفته شده را داخل محفظه مخصوص ریخته و در شرایط ویژه به آزمایشگاه منتقل می‌کند تا تست‌های مورد نیاز روی آن انجام شوند. پس از انجام بررسی‌های لازم روی خون، نتیجه آزمایش به شما اعلام می‌گردد و می‌توانید دقیق‌ترین نتیجه آزمایش خون را از طریق موسسه پرستاری توانبخش دریافت کنید.

نکاتی که باید قبل، بعد و هنگام انجام آزمایش خون در محل بدانید

قبل از انجام آزمایش باید حتما مشخص کنید که نیاز به ناشتایی هست یا خیر. بعضی از آزمایشات نیاز به ناشتایی دارند که این مدت زمان ناشتایی می‌تواند از 8 ساعت تا 12 ساعت متفاوت باشد. به طور مثال اگر نیاز به انجام آزمایش قندخون ناشتا دارید، باید حتما حداقل 10 ساعت ناشتا باشید. قبل از انجام آزمایش خون در مورد مصرف داروهای خودتان از پزشک سوال بپرسید. گرفتن آزمایش خون در منزل باید در یک محیط تمیز و عاری از آلودگی باشد. همچنین شما باید قبل از انجام نمونه‌گیری در خانه، میزان آب و مایعات کافی میل کنید تا رگ‌گیری ساده‌تر و بهتر انجام شود.

در حین انجام آزمایش خون در منزل نیازی به هیچ نگرانی نیست. ممکن است فقط کمی درد احساس کنید که کاملا قابل تحمل است. اگر در حین آزمایش خون احساس سرگیجه و حالت تهوع داشتید، به پرستار اعلام کنید. برخی از افراد پس از انجام آزمایش خون در منزل دچار سرگیجه و عوارض خاصی می‌شوند. باید حتما در صورت بروز چنین اتفاقی یک خوراکی شیرین میل کنید تا عوارض آزمایش خون کاهش پیدا کند.

مزایا و معایب آزمایش خون در منزل

انجام آزمایش خون در منزل شما را از مراجعه حضوری به آزمایشگاه و منتظر ماندن برای دریافت نوبت بی‌نیاز می‌کند. بنابراین با گرفتن آزمایش خون در محل می‌توانید در زمان خودتان صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این نیازی نیست افرادی که دارای محدودیت حرکتی هستند یا نمی‌توانند به دلیل بیماری خود مدت زمان زیادی را در خودرو حضور داشته باشند، به آزمایشگاه مراجعه کنند. آزمایش خون در منزل بدون استرس و نگرانی انجام می‌شود که این موضوع به ویژه برای کودکانی که ترس زیادی از حضور در مراکز درمانی دارند، می‌تواند بسیار مفید باشد.

آزمایش خون در منزل برای چه کسانی مناسب است؟

آزمایش خون در منزل برای چه کسانی مناسب است؟

آزمایش خون در منزل برای همه افراد به ویژه افرادی که به دلایل مختلف قادر به مراجعه به آزمایشگاه جهت نمونه‌گیری نیستند، مناسب است. انجام آزمایش خون در محل می‌تواند برای کودکانی که ترس زیادی از حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاهی دارند مفید باشد. چرا که آن‌ها در منزل حضور دارند و پرستار به منزل اعزام می‌شود و با روانشناسی و بدون استرس، مراحل انجام آزمایش خون را آغاز می‌کند. در این صورت دیگر کودک ترس و اضطراب زیادی برای انجام آزمایش خون ندارد.

افرادی که ناتوان یا کم‌توان هستند نیز می‌توانند از خدمات آزمایش خون در منزل استفاده کنند. به طور مثال، سالمندان، بیماران دارای محدودیت حرکتی، بیمارانی که توانایی جسمی برای خارج شدن از منزل ندارند می‌توانند در منزل آزمایش خون خود را انجام دهند. افراد پرمشغله که فرصت زیادی برای حضور در آزمایشگاه ندارند و می‌خواهند صبح ناشتا در کوتاه‌ترین زمان ممکن آزمایش خون خود را انجام دهند و از منزل خارج شوند نیز می‌توانند از خدمات آزمایش خون در خانه استفاده کنند.

علاوه بر این مورد، افرادی که به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف در معرض ابتلا به بیماری‌های واگیردار و عفونی هستند، بهتر است که خود را در معرض این بیماری‌ها قرار ندهند. قطعا فضای داخل آزمایشگاه به دلیل حضور برخی از بیماران آلوده است و می‌تواند برای حضور این دسته از افراد که شامل بانوان باردار، نوزادان و بیماران دارای بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی هستند، خطرناک باشد. به همین خاطر بهتر است که این افراد از خدمات آزمایش خون در منزل استفاده کنند.

آزمایش خون در منزل با موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش یکی از موسسه‌های معتبر در زمینه انجام آزمایش خون در منزل است که توانسته خدمات خود را به صورت اصولی و حرفه‌ای و با در نظر گرفتن مسئولیت‌پذیری و تخصص ارائه دهد. این موسسه دارای چندین سال تجربه و تخصص در حوزه اعزام پرستار در منزل است و خدمات خود را در زمینه نگهداری از سالمند و نگهداری از کودک ارائه می‌کند.

پرستاران مجرب و متخصص در موسسه پرستاری توانبخش امکان انجام انواع آزمایش خون در منزل را نیز فراهم کرده‌اند. در صورت نیاز به گرفتن آزمایش خون در منزل در رده‌های سنی مختلف، می‌توانید با موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید تا پرستاران متخصص در کوتاه‌ترین زمان ممکن به منزل شما اعزام شوند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان جهت انجام آزمایش خون، کافیست که با شماره‌تلفن‌های موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *