سالمند در مقابله با غم و اندوه

سالمند در مقابله با غم و اندوه یا هر نوع خسارتی که متحمل شده است، دلیلی درست یا نادرست برای ناراحتی اش وجود ندارد. با شناخت مراحل و انواع غم و اندوه، می‌توانید راه‌‌های سالم‌تری برای مقابله پیدا کنید.

اندوه چیست؟

اندوه یک احساس و شدید تر از غم است. این احساس معمولا طولانی‌مدت با انسان همراه است. اندوه درجه‌ای از سرافکندگی را به همراه دارد.

اندوه، واکنش طبیعی به از دست دادن چیزی یا کسی است. احساس رنجش عاطفی در وقتی چیزی یا کسی که دوستش دارید از بین می‌رود به شما دست می‌دهد. اغلب، درد ناشی از از دست دادن طاقت فرسا است. ممکن است انواع احساسات سخت و غیرمنتظره، مثل شوک یا عصبانیت تا ناباوری، گناه و غم و اندوه عمیق را تجربه کنید.

درد غم و اندوه همچنین می‌تواند سلامت جسمانی شما را مختل کرده و خوابیدن، غذا خوردن یا حتی درست فکر کردن را برایتان دشوار کند. این‌ها واکنش‌های طبیعی به از دست دادن هستند، و هر چه این از دست دادن مهم‌تر باشد، اندوه شما شدیدتر خواهد بود.

کنار آمدن با از دست دادن کسی یا چیزی که دوستش دارید یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی است. سالمند در مقابله با غم و اندوه، ممکن است غم و اندوه را با مرگ یکی از عزیزان مرتبط بداند، که اغلب علت شدیدترین نوع غم است، اما از دست دادن چیزهای دوست داشتنی می‌تواند باعث اندوه شود، از جمله:

سالمند در مقابله با غم و اندوه

 • طلاق یا گسسسته شدن روابط عاطفی
 • از دست دادن سلامتی
 • از دست دادن کار و شغل
 • از دست دادن ثبات مالی
 • سقط جنین
 • بازنشستگی
 • مرگ یک دوست یا همدم
 • از دست دادن یک رویای دلپذیر
 • مریضی حاد یک فرد مورد علاقه
 • پاره شدن یک دوستی عمیق
 • از دست دادن سلامتی پس از تصادف
 • فروختن خانه شخصی

حتی از دست دادن های جزئی در زندگی می‌تواند باعث ایجاد حس غم و اندوه شود. به عنوان مثال، ممکن است پس از دور شدن از خانه، فارغ‌التحصیلی از دانشگاه یا تغییر شغل غمگین‌تان کند. برای شناخت انواع اندوه به http://www.helpguide.org  رجوع کنید.

از دست دادن هر چه که باشد، برای شخص شما دردناک است، بنابراین از بروز احساس خود خجالت نکشید و فکر کنید که فقط چیزهای بزرگ برای غصه خوردن مناسب است. اگر از دست دادن شخصی، دوست و همدم، رابطه یا موقعیت برای شما مهم بوده، طبیعی است که برای فقدانی که تجربه می‌کنید غمگین شوید.

علت غم و اندوه شما هر چه که باشد، راه‌های زیادی برای کنار آمدن با درد وجود دارد که به مرور زمان می‌تواند غم و اندوه شما را کاهش دهد و به شما کمک کند با از دست دادن دلبند یا موضوع مورد علاقه کنار بیایید، راه های جدیدی پیدا کنید و در نهایت به مسیر زندگی عادی برگردید.

با از دست دادن فرد دوست‌داشتنی چگونه کنار بیایید؟

با از دست دادن کسی که دوستش دارید چگونه کنار بیایید ؟

سالمند در مقابله با غم و اندوه یا از دست دادن کسی که دوستش دارد، اعم از دوست صمیمی، همسر، شریک زندگی، والدین، فرزند یا سایر اقوام، به اندازه‌های متفاوت دردناک باشد.

پس از از دست دادن فرد یا چیزی قابل توجه، زندگی ممکن است دیگر هرگز کاملاً مشابه قبل به نظر نرسد. اما با گذشت زمان، می‌توانید غم خود را کم کنید، به آینده نگاه کرده تا در نهایت با از دست دادن عزیز یا واقعه بزرگ کنار بیایید. در این مواقع اگر مراقبی در خانه از موسسه مراقبتی توانبخش داشته باشید، زیرا آن‌ها برای این امور آموزش دیده‌اند و به شما کمک می‌کنند تا با غم و اندوه خود به روشی مناسب کنار بیایید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *