بهترین دارو‌های حساسیت فصلی

داروهای حساسیت فصلی داروهایی هستند که برای کنترل آلرژی‌هایی که در فصل‌های خاصی مانند پاییز و بهار عود می‌کنند، استفاده می‌شوند.

آلرژی یک مشکل رایج است که سالانه میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا مبتلا می‌کند. دلیل آلرژی این است که سیستم ایمنی بدن نسبت به یک ماده بی‌ضرر مانند گرده یا گرد‌ و‌ غبار بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. این عارضه گاهی شدید و گاهی بسیار ملایم است و برای کنترل آن می‌توانید از بهترین دارو‌های حساسیت فصلی که در این مقاله معرفی می‌شوند استفاده کنید. این داروها معمولا بدون نسخه در دسترس هستند و کمک زیادی به کنترل این مشکل می‌کنند.

از آنجا که ممکن است علائم برخی از آلرژی‌های دیگر شبیه به آلرژی فصلی باشد، در صورت تمایل می‌توانید از تست و خدمات تشخیص حساسیت فصلی در منزل که توسط موسسه توانبخش ارائه می‌شود استفاده کنید. همچنین اگر نیاز به مشاوره رایگان درباره آلرژی دارید، با کارشناسان توانبخش تماس بگیرید. ما در این مقاله بهترین داروی حساسیت فصلی را معرفی می‌کنیم.

انواع داروی حساسیت فصلی

انواع داروهای حساسیت فصلی

یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی که می‌تواند برای افراد، به‌ویژه در فصل‌های بهار و پاییز رخ دهد، ابتلا به حساسیت فصلی است. ممکن است برای کاهش حساسیت فصلی خود به دارو نیاز داشته باشید. برخی از این داروها قوی و برخی دیگر ضعیف هستند. قوی‌ترین داروی حساسیت فصلی، معمولا برای آلرژی‌های شدید توصیه می‌شود.

بیایید با انواع داروهای حساسیت فصلی و بهترین داروی حساسیت فصلی آشنا شویم.

داروی حساسیت فصلی آنتی‌هیستامین

آنتی‌هیستامین‌ها معمولا اولین داروی حساسیت فصلی بهار هستند که افراد پس از مشاهده علائم حساسیت سراغ آن‌ها می‌روند. این داروها استفاده‌های رایجی دارند و در تمام داروخانه‌های محلی یافت می‌شوند.

همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، آنتی‌هیستامین‌ها برای خنثی‌کردن علائم مرتبط با ترشح هیستامین در بدن استفاده می‌شوند. هیستامین یک ماده شیمیایی است که در طی یک پاسخ ایمنی آزاد می‌شود و می‌تواند علائم مختلفی مانند خارش، عطسه، آب‌ریزش بینی و آب‌ریزش چشم را ایجاد کند. هیستامین به گیرنده‌های خاص (گیرنده‌های H1) روی سلول‌ها متصل شده و باعث ایجاد یک سری واکنش‌ها می‌شود که علائم آلرژی را ایجاد می‌کنند.

آنتی هیستامین‌ها با اتصال به این گیرنده‌ها و جلوگیری از چسبیدن هیستامین به آن‌ها، مانع از این می‌شوند که هیستامین عمل کند و در نتیجه علائم آلرژی فصلی را کاهش داده یا از بین می‌برند.

به‌طور کلی، می‌توان گفت که آنتی هیستامین، بهترین داروی حساسیت فصلی است.

انواع آنتی هیستامین‌ها

دو نوع اصلی آنتی هیستامین وجود دارد: نسل اول و نسل دوم.

 • آنتی هیستامین‌های نسل اول: این آنتی هیستامین‌ها می‌توانند باعث خواب‌آلودگی شوند و اغلب برای تسکین کوتاه‌مدت علائمی مانند واکنش‌های آلرژیک فصلی استفاده می‌شوند. دیفن هیدرامین، کلرفنیرامین و هیدروکسی زین از جمله آنتی هیستامین‌های نسل اول هستند.
 • آنتی هیستامین‌های نسل دوم: این آنتی هیستامین‌ها کم‌تر باعث خواب‌آلودگی می‌شوند، برای مدیریت علائم آلرژی مزمن و برای استفاده طولانی‌مدت تجویز می‌شوند. لوراتادین، ستیریزین، فکسوفنادین و دسلوراتادین برخی از داروهای آنتی هیستامین نسل دوم هستند.

اثرات جانبی آنتی هیستامین

عوارض جانبی رایج آنتی هیستامین‌ها ممکن است از یک دارو به داروی دیگر متفاوت باشد. اما عوارض جانبی معمول این داروها شامل موارد زیر هستند:

 • خواب‌آلودگی: این حالت در آنتی هیستامین‌های نسل اول بیشتر است و ممکن است توانایی فرد را برای کار با ماشین‌آلات یا رانندگی مختل کند. به‌همین دلیل هم روی این داروها نوشته شده که هنگام مصرف از رانندگی و کار‌هایی که نیاز به دقت دارند، اجتناب کنید.
 • خشکی دهان: آنتی هیستامین‌ها می‌توانند تولید بزاق را کاهش دهند و منجر به خشکی دهان شوند.
 • سرگیجه: برخی از افراد ممکن است بعد از مصرف این داروها دچار سرگیجه یا سبکی سر شوند.
 • تاری دید: این حالت در آنتی هیستامین‌های نسل اول بیشتر دیده می‌شود.
 • یبوست یا مشکل در ادرار‌کردن: آنتی هیستامین‌ها می‌توانند بر عملکرد عضلات صاف تأثیر بگذارند و منجر به این عوارض جانبی شوند.
 • حالت تهوع یا ناراحتی معده: برخی از افراد ممکن است پس از مصرف آنتی هیستامین دچار ناراحتی‌های گوارشی شوند.

لازم است به این نکته توجه کنید که پاسخ‌های فردی به داروی حساسیت فصلی متفاوت است و همه افراد این عوارض جانبی را ندارند. علاوه.بر این، لازم است قبل از مصرف آنتی هیستامین برای حساسیت فصلی تداخلات دارویی را در نظر بگیرید. برای این کار، قبل از خریدن دارو، با داروسازی که در داروخانه است، مشورت کنید.

داروی حساسیت فصلی برای گرفتگی بینی

داروی حساسیت فصلی برای گرفتگی بینی

یکی از مشکلات افرادی که به آلرژی فصلی دچار می‌شوند گرفتگی بینی است که به دلیل تورم در مخاط بینی ایجاد می‌شود. داروهای ضد گرفتگی بینی برای تسکین موقت و سریع گرفتگی‌های ایجاد‌شده در بینی استفاده می‌شوند.

چندین داروی بدون نسخه برای گرفتگی بینی ناشی از آلرژی فصلی وجود دارد؛ از جمله اسپری‌های ضد احتقان، اسپری‌های سالین و کورتیکواستروئیدهای بینی. اسپری‌های ضد احتقان مانند «اکسی متازولین» با انقباض رگ‌های خونی در مجرای بینی تورم و احتقان را کاهش می‌دهند. اسپری‌های سالین که حاوی آب نمک هستند می‌توانند به مرطوب‌کردن و پاکسازی مجرای بینی کمک کنند. کورتیکواستروئیدهای بینی، مانند «فلوتیکازون» و «بودزونید» هم التهاب مجاری بینی را کاهش می‌دهند و می‌توانند برای طولانی‌مدت احتقان را تسکین دهند.

توجه داشته باشید که این نوع داروها (به‌جز اسپری سالین) برای افرادی با فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و عروقی و تیروئید پرکار دارند، توصیه نمی‌شود.

داروی حساسیت فصلی برای کودکان

داروی حساسیت فصلی برای کودکان

از آنجا که کودکان نسبت به داروها حساس هستند، نباید بدون مشورت با پزشک برای درمان حساسیت فصلی آن‌ها از داروی حساسیت فصلی استفاده کنید.

انواع داروی حساسیت فصلی برای کودکان اغلب شامل آنتی هیستامین‌های نسل دوم مانند لوراتادین (با نام تجاری کلاریتین)، ستیریزین (با نام تجاری Zyrtec) یا فکسوفنادین (با نام تجاری Allegra) هستند. این داروها معمولا به‌شکل قرص‌های جویدنی یا شربت‌های مایع برای کودکان تولید می‌شوند تا بچه‌ها بتوانند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنند. اسپری‌های کورتیکواستروئیدی بینی مانند فلوتیکازون (با نام تجاری فلوناز) نیز ممکن است برای کاهش احتقان بینی و التهاب توصیه شود.

موسسه پرستاری توانبخش امکان انجام تست آلرژی در کودکان را دارد. برای استفاده از این خدمات کافی است با توانبخش تماس بگیرید و پس از استفاده از مشاوره رایگان، درخواست تست در منزل را بدهید.

موسسه پرستاری توانبخش ارائه‌دهنده خدمات شبانه‌روزی پرستاری در تهران

موسسه پرستاری توانبخش، بزرگ‌ترین و معتبرترین مرکز پرستاری، مراقبت و نگهداری در منزل است که خدمات تست و تشخیص حساسیت فصلی در منزل را نیز انجام می‌دهد. این موسسه عضو رسمی مراکز همیاری، عضو رسمی انجمن موسسات و مراکز مراقبت، نگهداری و پرستاری از سالمند، بیمار و کودک است و بیش از بیست سال سابقه دارد.

توانبخش با عقد قرارداد و نظارت دقیق و دوره‌ای بر اجرای قرارداد، به شما کمک می‌کند تا از خدمات ارائه‌شده بیشترین بهره را ببرید. این موسسه پرستاری بیست و چهار ساعته، خدمات پرستاری و اعزام پرستار شبانه‌روزی را انجام می‌دهد و امکان پرستاری در منزل و در بیمارستان را فراهم می‌کند.

کادر درمان توانبخش همگی حرفه‌ای و آموزش‌دیده هستند و می‌توانند انواع مراقبت‌هایی که بیمار در منزل نیاز دارد را در اختیار بگذارند.

شما می‌توانید علاوه‌بر درخواست تست و تشخیص حساسیت فصلی در منزل توسط موسسه توانبخش، از بقیه خدمات این مرکز هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای انتخاب بهترین داروی حساسیت فصلی از مشاوره رایگان این مرکز بهره بگیرید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *