نشانه های ناراحتی کبد

کبد یکی از اعضای بسیار مهم در بدن انسان می‌باشد، اگر کبد دچار بیماری شود می‌تواند سلامت و حتی حیات ما را به خطر بیندارد. شاید با دانستن علام و نشانه‌های ناراحتی کبد بتوانیم از شدت یافتن بیماری جلوگیری نماییم نشانه‌های ناراحتی کبد در بسیاری مواقع قابل مشاهده است، در صورتی که این نشانه‌ها نادیده گرفته شوند ممکن است بیماری کبد سالیان سال وجود داشته باشد و هر روز پیشرفت کند،

پیشرفت این بیماری به خصوص در سنین بالا بسیار خطرناک است به همین دلیل توصیه می‌شود اطرافیان و خانواده سالمندان و یا حتی پرستار سالمند با این علائم آشنا باشند، در ادامه با برخی از این موارد آشنا می‌شویم.

برخی نشانه‌های ناراحتی کبد

  • زردی پوست و چشم

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های بیماری کبد بیماری‌های پوستی و حالت‌های نامتعادل پوست می‌باشد. در بسیاری موارد با توجه به میزان سلامت پوست بدن می‌توان به حال کلی کبد پی برد، از نشانه‌های ناراحتی کبد زرد شدن پوست و سفیدی چشم می‌باشد، به این حالت زردی می‌گویند زیرا باعث ایجاد رنگ‌دانه‌های زرد می‌گردد، دلیل زرد رنگ بودن نیز وجود مقدار بالای بیلی روبین در صفرا و کبد است که به این رنگ هستند، در صورتی که به تدریج و یا به یکباره متوجه این علائم شدید به یک پزشک مراجعه نمایید و مورد را با او درمیان بگذارید.

  • متورم شدن

متوم شدن اعضای بدن نیز می‌تواند از علائم ناراحتی کبد باشد. در بیشتر موارد شکم حالت متورم پیدا می‌کند. تورم شکمی می‌تواند باعث ایجاد احساس درد و ناراحتی شود. در برخی موارد شکم به قدری متورم می‌شود که گویی باردار هستید! ورم بدن همچنین ممکن است در پا و به خصوص قسمت مچ پا ظاهر گردد.

  • خستگی و افت انرژی

اگر فقط بی‌دلیل احساس خستگی می‌کنید ممکن است به دلیل وجود بسیاری موارد دیگر به جز ناراحتی کبد باشد، اما اگر احساس خستگی شما با کمبود قابل توجه انرژی همراه است ممکن است از علائم ناراحتی کبد باشد، افت انرژی ممکن است جسمی و حتی روحی باشد! اگر حتی همان لحظه بیداری از خواب احساس خستگی شدید می‌کنید ممکن است کبد شما ناراحت باشد.

  • تیره شدن ادرار

به طور استاندارد رنگ ادرار شما باید روشن باشد، هرچه تیره‌تر باشد نشان از وجود تجمع بیشتری از سموم در بدن دارد، تیره بودن خیلی زیاد رنگ ادرار نیز از علائم ناراحتی کبد است که می‌توان با چشم دید، در این صورت ممکن است رنگ ادرار شما قهوه‌ای و یا نارنجی باشد و یا رنگی کبود داشته باشد. بهتر است در صورت مشاهده چنین علائمی هرچه سریع‌تر با یک پزشک مشورت نمایید.

  • کاهش اشتها

یکی از علائم ناراحتی کبد کاهش اشتها و بی‌میلی به غذا خوردن است‌ این احساس ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، همان‌طور که در قسمت‌های قبلی گفتیم تورم در شکم از نشانه‌های ناراحتی کبد است، بسیاری افراد در چنین شرایطی احساس درد در قسمت شکم دارند، به همین دلیل با غذا خوردن دچار درد می‌شوند، به همین خاطر ترجیح می‌دهند غذا نخورند و یا کم بخورند، بدیهی است که دچار کاهش وزن نیز می‌شوند.

افزایش خطر ناراحتی کبد در سالمندان

با افزایش سن، بدن توان بازسازی خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد به طور مثال اگر در سن جوانی دچار یک خراش ساده شوید پس از مدتی پوست شما بازسازی می‌شود و آثار خراش کاملا از روی پوست محو می‌شود. اما اگر همین خراش ساده برای یک فرد مسن اتفاق بیفتد مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا آثار خراش از بین برود، این موضوع در بسیاری موارد صادق است، در مورد بیماری و ناراحتی اعضای اصلی مانند کبد اهمیت موضوع دو چندان می‌شود، اگر خود شما از یک فرد سالخورده نگهداری می‌کنید بهتر است با مشاهده علائم و نشانه‌های بیماری کبد هر چه سریعتر با یک پزشک مشورت نمایید، همچنین اگر یک پرستار سالمند برای نگهداری از اطرافیان خود دارید می‌توانید از او بخواهید که با مشاهده این علائم مورد را با شما و یا پزشک در میان بگذارد.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *