چند نکته رفتاری که هر پرستار سالمند باید بداند

سالمندان افرادی هستند که سال‌ها برای خانواده و اطرافیانشان زحمت کشیده‌اند و حالا که به سن پیری رسیده‌اند شایسه است تا با آن‌ها به خوبی رفتار شود. در فرهنگ ایرانی رفتار درست با سالمند بسیار نکوهش شده است، بسیاری از این رفتارهای مؤدبانه را نیز در اطرافیان خود بسیار دیده و آموخته‌ایم، در ادامه چند رفتار درست با سالمند را که در بیشتر این افراد مشترک است با یکدیگر مرور می‌کنیم.

موسسه پرستاری توانبخش با آموزش تخصصی پرسنل ونطارت دقیق بر قرادادهای عقد شده و همچنین در نظر گرفتن معیارهای افراد در قرادادها به خدمت پرستار سالمند در منزل می‌پردازد.

به صحبت‌های آنها گوش دهید

سالمندان بسیار علاقه دارند تا از خاطرات قدیمی خود برای شما تعریف کنند. صحبت کردن در مورد گذشته و تجربیات آ‌ن‌ها برایشان لذت‌بخش و مفرح است. آن‌ها با این کار خاطرات خوش خود را مرور می‌کنند‌، همچنین دوست دارند تجربیات خود را با شما در میان بگذارند. حس اینکه متوجه شوند از تجربیات آن‌ها استفاده می‌کنید به آنان حس بزرگی و غرور می‌دهد، به صحبت‌های آن‌ها با دقت گوش دهید تا حس بزرگی و اینکه چقدر مفید و ارزشمند هستند را به آنان منتقل کنید.

سخنان آنها را تایید کنید

هنگامی که سالمندان سخن می‌گویند با گفتن جملاتی مانند “چه جالب” و مانند آن به آن‌ها نشان دهید که به سخنان آن‌ها گوش می‌دهید. به این صورت هنگام صحبت کردن حس بهتری دارند و با خوشحالی با شما سخن می‌گویند، همچنین اگر داستانی ناراحت‌کننده و غمگین را تعریف می‌کنند احساس می‌کنند در غم آن‌ها شریک هستید‌، این باعث دلگرمی آن‌ها می‌شود.

با لبخند به آنها نگاه کنید

سالمندان بسیار مهربان هستند. آن‌ها پس از اینکه کوچکترین محبتی از شما ببینند به شما خوبی و مهر بیشماری خواهند کرد. یک رفتار درست با سالمند داشتن نرمی و عطوفت با اوست، با لبخند به صورت آن‌ها نگاه کنید، لبخند پر از انرژی مثبت است، دوست داشتن شما با یک نگاه و لبخند زیبا به آن‌ها منتقل می‌شود.

از لجبازی کلامی بپرهیزید

گاهی سالمندان به لحاظ تفکر قدیمی خود فکر می‌کنند کاری که از نظر شما انجام می‌شود نادرست است، آن‌ها در مواردی اصرار می‌کنند که امور را به طریقی که خودشان تجربه دارند انجام دهید. در این موارد سعی کنید از لجبازی کلامی با آن‌ها بپرهیزید، حرف آن‌ها را با مهربانی تایید کنید، می‌توانید بگویید حرف شما کاملا درست است. اتفاقا امروز نیز همین روش پیشرفت کرده است و کار شما می‌تواند به گونه‌ای حرفه‌ای‌تر انجام شود، این که در کلام تندی و لجبازی کنید موجب دل‌چرکین شدن آن‌ها خواهد شد.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *