سردرد در فصل بهار

یکی از مشکلاتی که افراد در فصل بهار تجربه می‌کنند، سردرد است. با تغییرات شرایط آب و هوایی در فصل بهار و افزایش آلرژن‌های فصلی، احتمال بروز سردرد در بهار افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث شده تا برای کاهش سردرد در فصل بهار، بسیاری از افراد به دنبال راه‌حل باشند.

سردرد بهاری می‌تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد. اما در اکثر مواقع حساسیت فصلی باعث بروز این مشکل می‌شود. مراقبت صحیح و استفاده از داروهای مناسب برای کاهش علائم سردرد در فصل بهار توصیه می‌شود. که در ادامه توضیح خواهیم داد. برای اطلاعات جامع در خصوص چیستی، درمان و علائم آلرژی می‌توانید به مقاله «حساسیت و آلرژی چیست؟» مراجعه فرمایید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

موسسه پرستاری توانبخش، معتبرترین مرکز پرستاری، مراقبت و نگهداری در منزل است که با مجوز و قرارداد رسمی خود اعتماد مردم را جلب کرده است. در صورتی که با سردرد در فصل بهار مواجه هستید و راه‌حلی برای درمان آن ندارید، می‌توانید با تماس و مشاوره رایگان با موسسه مراقبتی توانبخش در مورد روش‌های درمان اطلاعات کسب کنید یا تا پایین این مقاله همراه ما باشید.

سردردهای بهاری

سردردهای بهاری

علت بروز سردرد در فصل بهار می‌تواند افزایش عوامل آلرژی‌زا و همچنین تغییرات آب و هوایی باشد. معمولا در این فصل افراد احساس کوفتگی و خستگی بیشتری نسبت به سایر فصل‌ها دارند و همواره احساس خواب‌آلودگی خواهند داشت. اگرچه شرایط جسمی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما سردردهای بهاری تا حد زیادی طبیعی می‌باشند.

سردردهای بهاری می‌توانند علائم متفاوتی را در افراد به همراه داشته باشند. در برخی از مواد سردرد ناشی از فصل بهار به صورت سردرد ناحیه سینوسی است.

درد بیشتر در ناحیه سینوس‌ها (پیشانی و اطراف چشم‌ها) احساس می‌شود. درست مانند زمانی که افراد دچار عفونت سینوس‌ها هستند و فشار زیاد را در این ناحیه احساس می‌کنند. در برخی از موارد نیز علائم سردردهای میگرنی را در فصل بهار شاهد هستیم. معمولا سردرد به صورت ضربان‌دار بوده و یک طرف سر را گرفتار می‌کند. ممکن است با آفتاب مستقیم یا نور زیاد، سردرد فصل بهار بدتر شود. در برخی از مواقع نیز سردرد در فصل بهار به صورت شدید، با تهوع نیز همراه می‌باشد.

سردرد در فصل بهار ناشی از آلرژی و حساسیت

سردرد در فصل بهار ناشی از آلرژی و حساسیت

فصل بهار شروع فعالیت گل‌ها برای گرده افشانی است و همین موضوع آلرژن‌های زیادی را در هوا پخش می‌کند، که باعث می‌شود تا بسیاری از افراد در فصل بهار با آلرژی و حساسیت مواجه شوند. آلرژی در فصل بهار باعث آزاد شدن هیستامین و التهاب رگ‌های خونی مغز به وجود می‌آید. بسته به شرایط هر یک از افراد، ممکن سردرد در فصل بهار به صورت سردردهای سینوسی و در برخی دیگر به صورت سردردهای میگرنی مشاهده شود.

علائم سردرد در فصل بهار ناشی از آلرژی و حساسیت در سردردهای سینوسی و میگرنی متفاوت است. سردردهای سینوسی معمولا فشار در ناحیه سینوس‌ها و پیشانی ایجاد می‌کنند و سردردهای میگرنی درد شدیدتری را به همراه دارند.

تشخیص علائم سردردهای ناشی از آلرژی و حساسیت در فصل بهار باید توسط پزشک انجام شود. بنابراین در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در مورد سردرد در فصل بهار، می‌توانید با شماره تلفن‌های شرکت توانبخش در ارتباط باشید تا مشاورین این حوزه به سوالات و ابهامات شما پاسخ دهند و در صورت نیاز ویزیت پزشک عمومی در منزل را برای شما فراهم کنند.

کاهش سردردهای فصل بهار ناشی از آلرژی و حساسیت

برای کاهش سردردهای فصل بهار ناشی از آلرژی و حساسیت، دوری از عوامل آلرژی‌زا در اولویت قرار می‌گیرد. در واقع برای درمان این مشکل، پیشگیری بهتر از درمان است. برای جلوگیری از ابتلا به سردردهای آلرژیک باید حتما از عوامل ایجادکننده حساسیت دوری کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به هوای آلوده، هوای فصل بهار و گرده‌های گل‌ها و همچنین تماس با حیوانات خانگی اشاره کرد. اگر در خانه حیوان خانگی دارید، سعی کنید که آن را دور از خودتان نگه دارید. همچنین برای جلوگیری از سردرد در فصل بهار، بسیار مهم است که پنجره‌های خانه را به طور کامل ببندید.

به کارگیری درمان‌های غیردارویی در منزل برای درمان سردرد بهار بسیار مهم است. می‌توان از تکنیک‌های تنفس عمیق، مدیتیشن و استفاده از کیسه‌های یخ روی پیشانی استفاده کرد. گاهی اوقات کمپرس آب گرم نیز می‌تواند به باز کردن رگ‌های خونی بسیار کمک کند و فشار را از روی پیشانی بردارد. در صورتی که سردرد در بهار شما را اذیت می‌کند و نمی‌توانید آن را تحمل کنید، باید حتما با یک متخصص آلرژی در تماس باشید تا با توجه به شرایط شما، تجویزهای خود را اعلام کند.

موسسه پرستاری توانبخش ارائه کننده خدمات پرستاری در سراسر تهران

سردرد در فصل بهار می‌تواند علائم زیادی را به همراه داشته باشد که در این مقاله در مورد این علائم و نحوه کاهش سردردهای بهاری صحبت کردیم. معمولا مراجعه حضوری و غیرحضوری به پزشک و یا تیم پزشکی، می‌تواند به کاهش علائم سردرد ناشی از فصل بهار کمک کند. موسسه پرستاری توانبخش ارائه کننده انواع خدمات پرستاری در سراسر تهران است. این موسسه با ارائه تمامی خدمات پرستاری و همراه بیمار در منزل و بیمارستان به مردم عزیز تهران برای مراقبت بهتر از عزیزانشان کمک می‌کند. کلیه خدمات پرستاری کودک، سالمند و بیمار در این موسسه ارائه می‌شوند. فیزیوتراپی در منزل، آزمایش خون در منزل و… از جمله خدماتی هستند که در این موسسه به مردم ارائه می‌شوند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره پزشکی در مورد سردرد فصل بهار، می‌توانید با تیم متخصص و باتجربه موسسه توانبخش در ارتباط باشید تا توضیحات لازم به شما ارائه شود.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *