مراقبت هایی برای کاهش نفخ معده

نفخ یا همان باد معده مشکلی است که در دستگاه گوارش پیش می‌آید. این موضوع که علت‌های گوناگونی نیز دارد هوای معده را افزایش می‌دهد در بسیاری مواقع نفخ ناشی از عدم مراقبت‌های روزانه در نحوه فعالیت و تغذیه به وجود می‌آید، در ادامه روش‌های ساده‌ای را برای کاهش نفخ معده معرفی می‌کنیم. این روش‌ها عموما مراقبت‌هایی است که با استفاده از آ‌ن‌ها می‌توانیم نفخ را تا میزان زیادی کاهش و یا از بین ببریم.

چند روش ساده برای کاهش نفخ معده

 • پیاده‌روی کردن

پیاده‌روی یک روش ساده و آسان برای کاهش نفخ معده است. در هنگام پیاده‌روی روده‌ها حرکت می‌کنند. حرکت روده‌ها باعث می‌شود تا گاز اضافی خارج شود. اگر از نفخ رنج می‌برید پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. پیاده‌روی‌های کوتاه اما منظم می‌تواند تا حد زیادی به کاهش نفخ معده شما کمک کند. پیاده‌روی یک ورزش ساده است که می‌تواند سلامت جسمی شما را تقویت کند.

 • کاهش مصرف نوشابه‌های گازدار

نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه حاوی گازهایی هستند که در معده جمع می‌شود و باعث بروز نفخ می‌شوند. در این نوشابه‌ها مقداری کربن دی اکسید وجود دارد که باد معده را افزایش می‌دهد. در بسیاری از مهمانی‌ها متاسفانه نوشابه یکی از اجزای اصلی سفره است، سعی کنید تا حد امکان از مصرف نوشابه و سایر نوشیدنی‌های گازدار اجتناب کنید. جایگزین کردن این مواد با سبزی و چاشنی‌های دیگر می‌تواند باعث کاهش نفخ معده و سلامت بیشتر شما شود.

 • منظم بودن برنامه غذایی

منظم بودن برنامه غذایی و خوردن و آشامیدن به گوارش بهتر شما کمک شایانی می‌کند. بسیاری افراد در هر وعده غذایی مقدار خیلی زیادی از خوراکی‌ها مصرف می‌کنند. پس از یک شام سنگین و با حجم زیاد یا یک ناهار خیلی زیاد نفخ معده طبیعی است. به جای این کار وعده‌های غذایی خود را کوچک‌تر و متنوع‌تر کنید. به طور مثال پس از صرف صبحانه کوچکی به فعالیت‌های عادی بپردازید، پس از یک ساعت میوه بخورید خوردن مواد مختلف پشت سر هم و با حجم زیاد باعث بروز نفخ خواهد شد، همچنین وعده‌های خود را در ساعت‌های منظم تنظیم کنید، به طور مثال سعی کنید هر روز بین ساعت 12 تا 13 ظهر ناهار بخورید.

 • صحبت نکردن در هنگام غذا

پرهیز از سخنرانی در هنگام غذا یکی از نکاتی است که از قدیم در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ما را تشویق می‌کردند تا کمتر در هنگام غذا صحبت کنیم تا از ورود هوای اضافی به معده جلوگیری شود. اگر علاقه زیادی به صحبت کردن دارید مراقب مشکلات گوارشی باشید‌، حرف زدن زیاد به خصوص در هنگام غذا خوردن باعث نفخ شدید و سایر مشکلات گوارشی می‌شود.

 • آدامس نجوید

در آدامس قند و مواد مختلفی وجود دارد که باعث افزایش گاز معده می‌شوند، هچنین در هنگام آدامس خوردن دهان گاها باز می‌شود و هوایی به داخل بدن فرستاده می‌شود، جویدن آدامس همزمان با صحبت کردن نیز نفخ معده را به شدت تشدید می‌کند، عادت به جویدن آدامس باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود که نفخ تنها یکی از آن‌هاست، با حذف آدامس به کاهش نفخ معده خود کمک کنید.

 • ماساژ شکمی

ماساژ دادن ناحیه شکم باعث می‌شود باعث کاهش نفخ معده می‌شود، هنگامی که قسمت‌های مختلف شکم را ماساژ می‌دهید معده و روده مقداری حرکت میکند، در نتیجه این حرکت گازهای اضافی خارج می‌شوند، ماساژ دادن شکم همچنین باعث احساس آرامش و ریلکس می‌شود، البته توجه کنید در زمانی که معده پر است از ماساژ زیاد خودداری کنید، زمانی که سبک‌تر هستید ماساژ شکمی مناسب است، برای ماساژ می‌توانید از روغن‌های ماساژ و یا روغن‌های گیاهی گرم مانند رزماری استفاده کنید.

 • مصرف تدریجی فیبر

مصرف فیبر در برنامه غذایی روزانه خواص زیادی دارد، یکی از این خواص کمک به کاهش نفخ معده و عدم یبوست است فیبر حرکت روده‌ها را راحت‌تر می‌کند، به همین علت است که خروج مدفوع راحت‌تر شده و یبوست از بین می‌رود، حرکت روده‌ها همچنین به کاهش نفخ معده و خارج شدن گاز اضافی کمک خواهد کرد. توصیه می‌شود که زنان روزانه 25 گرم و مردان روزانه 38 گرم فیبر مصرف کنند. لازم به ذکر است که مصرف فیبر به مقدار زیاد و در یک وعده می‌تواند باعث شدت یافتن نفخ شود، به همین دلیل است که توصیه می‌شود مواد غذایی که فیبر دارد به تدریج استفاده شوند.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *