تست چربی خون در خانه

تست چربی خون چیست؟ آزمایش چربی خون یکی از آزمایش‌های تشخیصی است که در آن سطح مولکول‌های چربی خون اندازه‌گیری می‌شود. با توجه به اینکه استاندارد بودن میزان چربی خون تاثیر بسیار زیادی روی سلامت بیماری‌های قلبی و عروقی در بزرگسالان و اطفال دارد، بسیار مهم است که سطح چربی خون استاندارد حفظ شود. تست چربی خون در خانه از جمله خدماتی است که از سوی موسسه پرستاری توانبخش به افراد بیمار و با محدودیت حرکتی ارائه می‌شود. اگر قصد انجام تست چربی خون در منزل را دارید و خارج شدن از منزل برای شما پیچیده است، می‌توانید از خدمات شبانه‌روزی موسسه توانبخش کمک بگیرید. این موسسه با بهترین تیم برای انجام تست چربی خون در خانه شما حضور پیدا می‌کند و بهترین خدمات را با کمترین هزینه به شما ارائه خواهد کرد.

علت انجام تست چربی خون در خانه

علت انجام تست چربی خون در خانه

یکی از سوالات رایج افراد این است که چه زمان پزشک آزمایش چربی خون را تجویز می‌کند؟ به طور کلی، انجام آزمایش چربی خون در منزل نیاز به دلیل خاصی ندارد؛ چون این آزمایش جزء آزمایش‌های روتین است که باید به صورت منظم انجام شود. با این حال پزشکان با هدف بررسی سطح کلسترول خون برای ارزیابی سلامت قلب و عروق تست چربی خون را تجویز می‌کنند. معمولا آزمایش چربی خون در خانه برای افرادی که سن بالای 50 سال دارند و نیاز به چکاپ کامل خواهند داشت، تجویز می‌شود.

تست چربی خون به چه کسانی توصیه می‌شود؟

بانوان بالای 55 سال و آقایان بالای 45 سال در معرض ابتلا به چربی خون بالا هستند. افراد سیگاری، افراد دارای فشار خون بالا و افرادی که کلسترول خون خوب آن‌ها پایین است باید حتما تست چربی خون در خانه را انجام دهند. به غیر از این موارد، حتی افرادی که سالم و فاقد بیماری هستند نیز باید تست چربی خون را انجام دهند.

تست چربی خون در خانه چگونه و شامل چه آزمایش‌هایی می‌شود؟

تست چربی خون در خانه چگونه و شامل چه آزمایش‌هایی می‌شود؟

تست چربی خون در خانه هیچ تفاوتی با سایر تست‌های خون ندارد. ابتدا فرد باید روی یک صندلی بنشیند. سپس با پک الکلی محل تزریق ضدعفونی‌شده و خونگیری با سرنگ انجام خواهد شد. تست چربی خون شامل آزمایش‌های مختلفی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کلسترول

کلسترول خون یکی از مهم‌ترین مواردی است که در تست چربی خون بررسی می‌شود. زیاد بودن کلسترول در خون به رگ‌ها و قلب فشار بسیار زیادی وارد می‌کند. کلسترول در دو نوع کلسترول بد و خوب در خون وجود دارد. کلسترول خوب یا HDL می‌تواند مانع از تشکیل پلاک چربی در عروق خونی شود و از قلب محافظت کند. کلسترول بد یا LDL باعث تجمع یک لایه چربی در دیواره رگ‌ها شده و خطر گرفتگی عروق را افزایش می‌دهد.

تری‌گلیسرید

تری‌گلیسیرید از طریق غذا خوردن وارد بدن می‌شود. تری‌گلیسیرید خون می‌تواند خطر ابتلا به حمله و سکته قلبی را افزایش دهد. بنابراین بسیار مهم است که میزان تری‌گلیسیرید خون پایین باشد.

3 تست چربی خون خانگی

تست خانگی چربی خون به عنوان یکی از بهترین روش‌های تشخیص چربی خون بالا شناخته می‌شود که با سه روش زیر امکان‌پذیر است. به طور کلی، تست چربی خون در منزل باید با آزمایش خون و استفاده از تجهیزات دقیق آزمایشگاهی انجام شود. به همین خاطر موسسه پرستاری توانبخش با اعزام پرستار حرفه‌ای، کار تست چربی خون در خانه با آزمایش خون انجام می‌دهد.

 • تست چربی خون در خانه با استفاده از کیت: تست خانگی چربی خون با کیت با کمک یک لانست و فرو کردن آن به داخل انگشت انجام می‌شود. به طوری که چند قطره خون نوک انگشت وارد کیت شده و پس از چند ثانیه نتیجه اعلام خواهد شد.
 • تست چربی خون خانگی با طب سنتی: اگر یک لیوان آبغوره بخورید و پس از 50 ثانیه دهان شما کف کند با چسبناک باشد، احتمال چربی خون بالا دارید.
 • تست چربی خون در خانه آزمایشگاهی: تست آزمایشگاهی با خون گرفتن و بررسی سلول‌های چربی خون در آزمایشگاه انجام می‌شود.

تفاوت تست چربی خون خانگی با کیت و تست چربی خون در آزمایشگاه چیست؟

تست چربی خون خانگی با کیت با کمک کیت‌هایی که یکسری خطوط خاص را نشان می‌دهند، انجام خواهد شد. دقت این نوع آزمایش چربی خون در منزل نسبت به آزمایش خونی که نمونه آن به آزمایشگاه فرستاده می‌شود، بسیار پایین‌تر است و باید حتما طبق دستورالعمل خاصی از کیت‌های چربی خون استفاده شود. بهتر است که کیت چربی خونی را انتخاب کنید که وابسته به برنامه و دستورالعمل CDC یا مراکز کنترل‌کننده و پیشگیری بیماری باشد.

نکات قبل از تست چربی خون در منزل

حتما باید برای اینکه نتیجه تست چربی خون در منزل شما موفقیت آمیز و دقیق باشد، باید به شرایط زیر توجه کنید.

 • 72 ساعت قبل از انجام تست از الکل استفاده نکنید.
 • حتما 12 ساعت ناشتایی خود را رعایت کنید.
 • نوشیدنی‌های مختلف مانند آبمیوه و چای می‌توانند چربی خون و کلسترول خون را افزایش دهند.
 • اگر سابقه مصرف داروی خاصی دارید، حتما آن را با پزشک مطرح کنید.

نتیجه تست چربی خون و اقدامات بعد از آن

نتیجه تست چربی خون و اقدامات بعد از آن

نتیجه تست چربی خون پس از انجام این تست در منزل قابل دریافت است و می‌توانید به تفسیر آن بپردازید. به طور کلی چربی‌های خون در نتیجه آزمایش به 4 مورد زیر تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام حد استاندارد خاصی دارند.

 • کلسترول: حد نرمال کلسترول خون زیر 200 است.
 • کلسترول بد LDL: حد نرمال کلسترول بد زیر 130 است.
 • کلسترول خوب HDL: کلسترول خوب باید بالاتر از 35 در نظر گرفته شود.
 • تری گلیسیرید TG: میزان تری گلیسیرید خون باید زیر 200 باشد.

در صورتی که میزان چربی خون از مقدارهای توضیح داده شده بیشتر باشد، باید حتما با پزشک متخصص قلب و عروق موسسه پرستاری توانبخش مشورت کنید. ممکن است با مصرف دارو در یک دوره کوتاه مشکل شما رفع شود. از طرفی باید رژیم غذایی مناسب به همراه ورزش داشته باشید و با کاهش وزن به کاهش علائم ناشی از بالا بودن چربی خون کمک کنید.

مزایا و معایب تست چربی خون در منزل

انجام تست چربی خون در خانه به شما این امکان را می‌دهد تا بدون دغدغه حضور در کلینیک‌ها و مراکز درمانی شلوغ، آزمایش خودتان را در منزل انجام دهید. اگرچه به نظر می‌رسد که تست چربی خون در خانه چندان دقیق نیست؛ اما این موضوع کاملا اشتباه است. چرا که در موسسه پرستاری توانبخش کادر مجرب و متخصص برای انجام تست به منزل شما اعزام می‌شوند. از طرفی دیگر نیازی نیست که هزینه رفت‌وآمد زیادی را در تهران پرداخت کنید یا ساعت‌ها در ترافیک بمانید تا به آزمایشگاه برسید. همه چیز در منزل شما انجام می‌شود و در نهایت جواب آزمایش با کمک تکنولوژی‌های به روز به شما اعلام خواهد شد.

هزینه تست چربی خون در منزل

موسسه پرستاری توانبخش عضو رسمی مراکز همیاری است و با توجه به این موضوع تلاش کرده که خدمات خود را با بهترین قیمت به مردم ارائه کند. هزینه تست چربی خون در منزل با توجه به محل سکونت شما، نوع تست‌هایی که باید انجام دهید و موارد دیگر متفاوت است. از این رو بهتر است که برای استعلام قیمت آزمایش چربی خون در منزل با مشاورین ما در شرکت توانبخش در ارتباط باشید.

تست چربی خون در منزل با موسسه پرستاری توانبخش

انجام تست چربی خون در منزل نیازمند دقت و توجه بسیار زیادی است. با توجه به اینکه انجام این تست برای جلوگیری از خطرات بیماری‌های قلبی و عروقی مهم است، لازم است که آن را به صورت تخصصی و با یک تیم حرفه‌ای انجام دهید. موسسه پرستاری توانبخش با خدمات شبانه‌روزی و اعزام پرستار به محل در سریع‌ترین زمان ممکن، به شما امکان انجام آزمایش چربی خون در خانه را می‌دهد. می‌توانید پس از انجام این تست در منزل، در کوتاه‌ترین زمان ممکن جواب آن را نیز دریافت کنید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *