خطر آلزایمر برای سالمندان

آلزایمر نوعی اختلال حافظه می‌باشد. احتمال ابتلا به آلزایمر با افزایش سن در افراد بیشتر می‌شود به همین دلیل در بین سالمندان بیشتر شاهد این بیماری حافظه می‌باشیم اختلال آلزلیمر ممکن است بر روی قسمت‌های مختلف حافظه تاثیر بگذارد، به طور مثال ممکن است حافظه کوتاه‌مدت و یا بلندمدت را با مشکلاتی مواجه نماید افرادی که با این اختلال مواجه هستند را نباید تنها گذاشت.

خطرات آلزایمر در تنهایی موجب خواهد شد تا این افراد با فراموش کردن موارد مختلف موجب آسیب‌رسانی‌های کم یا زیاد به خود یا اطرافیانشان شوند.

خطر آلزایمر برای سالمندان را جدی بگیرید

آلزایمر یک بیماری خاموش است شاید افراد زیادی را دیده باشید که به این اختلال دچار هستند اما از روی ظاهر نمی‌توان به وجود آلزایمر در آن‌ها پی برد اما خطر آلزایمر برای سالمندان یک مشکل جدی به شمار می‌رود، بسیاری از سالمندان به دلیل فراموش کردن موارد مختلف و نبود کسی که به کمک آن‌ها برسد به سلامت خود آسیب‌های رسانده‌اند شاید تاکنون اصطلاح خطر آلزایمر را نشنیده باشید، زیرا این اختلال خود موجب آسیب‌های جسمی نمی‌شود اما عوارض و تاثیرات آن ممکن است موجب آسیب‌هایی شود، پزشکان حرفه‌ای معتقدند که نباید چنین سالمندانی را تنها گذاشت، اگر افراد خانواده نمی‌توانند از ایشان نگهداری کنند بهتر است یک پرستار سالمند در منزل همیشه کنارشان باشد. در ادامه به بررسی‌های بیشتری در این باره خواهیم پرداخت.

برخی خطرات آلزایمر

موسسه پرستاری توانبخش اقدام به خدمات پرستار سالمند در منزل می‌کند. این مجموعه با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پزشکی و پرستاری و همچنین دارا بودن شناسه ملی و مجوز های مربوطه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای انتخاب پرستار سالمند در منزل تنها کافی است با کارشناسان ما در تماس باشید.

  • دوباره‌کاری‌های آسیب‌رسان

از جمله خطر آلزایمر دوباره‌کاری‌های تکرارشونده است به طور مثال ممکن است فرد آلزایمری به یادش باشد که باید به حمام برود، پس از استحمام از یاد ببرد که استحمام کرده است، همین حمام رفتن چندین باره می‌تواند موجب آسیب‌های جدی و بیماری شود. یک دوست پزشک در این باره می‌گفت که با بیماری مواجه بوده که بارها و بارها لباس‌هایش را شستشو می‌کرده است، پس از مدتی تمام لباس‌های او پوسیده و مستهلک شده بودند، این موارد بسیار است و علاوه بر آسیب به وسایل سلامت فرد را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

  • فراموش کردن جای وسایل

از کوچک‌ترین خطرات آلزایمر این است که این افراد مدام فراموش می‌کنند که وسایل خود را کجا گذاشته‌اند، به طور مثال فراموش می‌کنند که کلید خانه کجاست. به همین خاطر نمی‌توانند جایی بروند، یا فراموش می‌کنند که قرص و داروهای خود را کجا قرار داده بودند، به خاطر نخوردن دارو ممکن است دچار آسیب‌های جسمی خطرناک و جدی شوند.

  • فراموشی جغرافیا

بسیار دیده شده که افراد مبتلا به آلزایمر فراموش می‌کنند در چه مکان و جغرافیایی هستند، بسته به شدت اختلال میزان فراموشی و مدل‌های آن مختلف خواهد بود. در مواردی مشاهده شده که یک فرد مبتلا به آلزایمر سال‌ها پیش در شهری زندگی می‌کرده و اکنون دیگر در آن شهر نیست، به همین جهت پس از خارج شدن از خانه به دلیل عدم تطابق تصور ذهنی در مورد مکان‌یابی با مشکلات جدی مانند گم شدن در خیابان و موارد دیگر روبرو شده است. به همین جهت توصیه می‌شود افراد مبتلا به اختلال آلزایمر را تنها جایی نفرستید، همیشه کنار آن‌ها باشید تا خطرات آلزایمر آن‌ها را تهدید نکند.

  • عدم شناخت اطرافیان

خطر آلزایمر می‌تواند به صورت عدم شناخت دیگران ظهور کند به طور مثال شخص دچار آلزایمر ممکن است اعضای اصلی خانواده خود را نیز نشناسد، تصور کنید که شخص آلزایمری ناگهان ببیند که فردی وارد خانه شده است ممکن است این فرد همسر یا فرزند او بوده باشد، به دلیل فراموشی نمی‌تواند نسبت او را به خاطر بیاورد به همین خاطر تصور می‌کند که غریبه‌ای وارد خانه شده و احساس خطر می‌کند، طبیعی است که ممکن است با پلیس تماس بگیرد یا به او آسیب برساند.

  • فراموشی هویت

فراموش کردن هویت از جدی‌ترین خطرات آلزایمر به شمار می‌رود، در این صورت فرد فراموش می‌کند که کیست به طور مثال نمی‌داند نامش چیست و هویت دقیق خود یا اطرافیان را نیز نمی داند، بدیهی است که اگر در خیابان گم شود حتی پلیس نیز به سختی می‌تواند به او کمک کند تا اطرافیانش را پیدا کند، فردی که خود را نمی‌شناسد اطرافیان را نیز به خاطر نمی‌آورد، به همین خاطر توصیه می‌شود که همیشه نام، شماره تلفن و آدرسی را در کاغذ بنویسید و در کیف یا جیب لباس این افراد قرار دهید تا اگر در جایی گم شدند پلیس بتواند به آن‌ها کمک نماید.

همچنین شما می‌توانید با مقاله «نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل تهران» ار این خدمت توانبخش آگاهی پیدا کنید که موسسه پرستاری توانبخش با دقت و برنامه حرفه‌ای این خدمت را به مشتریان ارائه می‌دهد.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *