علائم حساسیت و آلرژی در کودکان و روش‌های درمان آن

حساسیت یا آلرژی در کودکان می‌تواند در اثر فعالیت محرک‌ها در بدن و فعال شدن سیستم ایمنی بدن در برابر آن‌ها ایجاد شود. اگر والدین شناخت کافی از علائم آلرژی در کودکان داشته باشند، می‌توانند به موقع اقدام به درمان آلرژی کودکان کنند و شاهد کاهش علائم حساسیت نیز باشند. به طور کلی علائم حساسیت در کودکان می‌تواند بسته به شرایط هر یک از کودکان متفاوت باشد. بنابراین باید حتما والدین به محض مشاهده هر یک از علائم آلرژی کودکان به فکر درمان به موقع حساسیت باشند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به یک پزشک متخصص مراجعه نمایند.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

‌در صورتی که ابهامات زیادی در زمینه درمان حساسیت در کودکان دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان از موسسه پرستاری توانبخش که خدمات خود را به صورت شبانه‌روزی به شما ارائه می‌کند و آماده اعزام پزشک و پرستار در محل است، کمک بگیرید. این موسسه خدمات مشاوره رایگان و تست آلرژی کودکان را ارائه می‌کند. می‌توانید برای دریافت خدمات از این مجموعه، با کارشناسان آن در ارتباط باشید.

آلرژی و حساسیت در کودکان

آلرژی و حساسیت در کودکان

عامل اصلی آلرژی و حساسیت در کودکان محرک‌های بیرونی هستند. به طور کلی، محرک‌ها عوامل بی‌خطر برای سلامت انسان‌ها محسوب می‌شوند. اما در صورتی که سیستم ایمنی بدن این محرک‌ها را عوامل خطر شناسایی کند به آن‌ها حمله می‌کند و از طریق سلول‌ها، ماده‌ای به نام هیستامین ترشح می‌گردد که باعث ایجاد علائم حساسیت در کودکان خواهد شد. در واقع آلرژی در کودکان را می‌توانیم نوعی اختلال در سیستم ایمنی بدن بدانیم که برای درمان آن، راهی به غیر از پیشگیری و کنترل کردن علائم نیست.

کودکان می‌توانند به چیزهای مختلفی حساسیت داشته باشند. حساسیت پوستی، حساسیت به خوراکی‌ها و مواد غذایی، حساسیت به گرده‌های گل و… از جمله انواع حساسیت در کودکان هستند. یکی از انواع حساسیت در کودکان، حساسیت فصل بهار است که معمولا علائم مشابه با سرماخوردگی را به همراه دارد. به طور کلی، آلرژی و حساسیت در کودکان قابل درمان نیست؛ اما می‌توان علائم این مشکل را تا حد زیادی کنترل کرد. از این رو باید حتما با شناخت علائم آلرژی در کودکان و همچنین راه‌های درمان این مشکل، به کودکان کمک کنید تا راحت‌تر با این اختلال در سیستم ایمنی بدن خود کنار بیایند.

علائم آلرژی در کودکان

اولین قدم برای درمان یک بیماری و اختلال در بدن، شناخت علائم آن است. علائم آلرژی در کودکان بسته به نوع آلرژن‌هایی (محرک‌ها) که بدن به آن‌ها واکنش می‌دهد، متفاوت است. به طور مثال ممکن است برخی از کودکان به بعضی از خوراکی‌ها حساسیت داشته باشند؛ اما بعضی از کودکان در فصل بهار به گرده‌های گل‌ها حساس هستند. بنابراین علائم حساسیت در کودکان تا حد زیادی وابسته به نوع حساسیت است. در ادامه به علائم معمول آلرژی در کودکان اشاره می‌کنیم.

 • گرفتگی بینی، خارش و آبریزش بینی، خارش در گوش یا سقف دهان و عطسه
 • قرمز شدن چشم‌ها با خارش و اشک
 • خشکی پوست و قرمز شدن آن به همراه خارش
 • علائم مشابه با آسم مانند تنگی نفس، سرفه و خس خس در ناحیه قفسه سینه

علائم آلرژی در کودکان به صورت خفیف یا متوسط

آلرژی در کودکان می‌تواند خفیف یا متوسط باشد. آلرژی خفیف و متوسط علائم محدودی را ایجاد می‌کند و معمولا با روش‌های خانگی ساده می‌توان این علائم را کنترل کرد. علائم حساسیت در کودکان به صورت خفیف و متوسط می‌تواند شامل موارد زیر باشد. والدین دقت داشته باشند که ممکن است یک یا چند مورد از این علائم را در کودک خود مشاهده کنند.

 • بثورات پوستی
 • کهیر و جوش روی پوست
 • تورم صورت، چشم‌ها و لب‌ها
 • سوزن سوزن شدن
 • خارش دهان
 • اگزمای پوست
 • تب یونجه یا آسم
 • اسهال و درد معده
 • استفراغ و حالت تهوع

علائم آلرژی در کودکان به صورت شدید یا آنافیلاکسی

گاهی اوقات واکنش بدن کودکان به محرک‌ها به صورت شدید است. در این صورت می‌گوییم که کودک دچار آلرژی شدید یا آنافیلاکسی شده است. به طور مثال در صورتی که کودک پس از نیش حشرات دچار تهوع و استفراغ شود، یعنی به نیش حشره حساسیت شدید نشان داده است. علائم آلرژی در کودکان به صورت شدید می‌تواند متفاوت از علائم حساسیت در کودکان به صورت خفیف تا متوسط باشد. توجه به این علائم اهمیت بسیار زیادی برای مداخله سریع پزشکی دارد. اگر کودک شما با یک یا چند مورد از علائم زیر مواجه بود، به احتمال زیاد دچار آلرژی به صورت شدید شده است.

 • تنفس دشوار یا به همراه سر و صدا
 • تورم در ناحیه زبان و گلو
 • خشن شدن صدا یا بروز مشکل در هنگام صحبت کردن
 • خس خس سینه و سرفه مداوم
 • رنگ‌پریدگی صورت
 • اسهال و درد معده
 • استفراغ به ویژه پس از نیش حشره

آنافیلاکسی یا حساسیت شدید، یک واکنش آلرژی تهدیدکننده زندگی است. از این رو برای درمان حساسیت در کودکان به صورت شدید، حتما باید از مراقبت پزشکی فوری استفاده کنید. در صورتی که کودک شما با این علائم مواجه بود، می‌توانید فورا با موسسه توانبخش در ارتباط باشید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین خدمات را برای درمان آلرژی شدید دریافت کنید.

درمان آلرژی کودکان

درمان آلرژی کودکان

یکی از مهم‌ترین مواردی که والدین به محض تشخیص و مشاهده علائم آلرژی در کودکان باید به آن توجه داشته باشند، نحوه درمان آلرژی است. درمان آلرژی کودکان می‌تواند بسته به سن و سلامت عمومی او با روش‌های مختلفی انجام شود. به طور کلی، بهترین روش برای درمان آلرژی کودکان، دوری از عوامل آلرژی‌زا است. به طور مثال اگر حساسیت در کودکان زیر یک سال به برخی از خوراکی‌ها تشخیص داده شده است، والدین باید این خوراکی‌ها را از دسترس کودک دور کنند. یا اینکه در صورت حساسیت کودک به گرد و غبار، بسیار مهم است که کودک در محیط‌هایی که گرد و غبار زیادی وجود دارد، ماسک بزند.

روش دوم برای درمان آلرژی در کودکان، مصرف دارو است. ممکن است درمان گیاهی آلرژی در کودکان نیز تاثیرگذار باشد و بتوان با این روش آلرژی فصلی در کودکان را درمان کرد. داروها معمولا نقش کنترل‌کننده دارند و برای درمان دائمی آلرژی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. به طور مثال می‌توان با داروهای آنتی هیستامین، علائم آلرژی در کودکان را کنترل کرد. داروهایی که برای آلرژی کودکان تجویز می‌شود بستگی به سن و شرایط جسمی کودک دارد. همچنین علائم آلرژی در کودکان، شدید و خفیف بودن این علائم، همگی می‌توانند روی نوع داروهای تجویز شده موثر باشند.

تقویت سیستم ایمنی بدن روش دیگری است که برای کاهش علائم حساسیت در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که چندین بار در این مقاله اشاره کردیم، آلرژی در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد، ولی در هر صورت این سیستم ایمنی بدن است که به محرک‌ها واکنش منفی نشان می‌دهد. بنابراین با تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش پاسخ آن به محرک‌ها، می‌توان علائم حساسیت و آلرژی در کودکان را کاهش داد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن می‌توان از داروها و مکمل‌های غذایی استفاده کرد که هر کدام نقش موثری را در بهبود سلامت عمومی بدن ایفا می‌کنند.

درمان حساسیت و آلرژی خفیف یا متوسط در کودکان

درمان حساسیت و آلرژی خفیف یا متوسط کودکان با داروهای آنتی هیستامین خوراکی امکان‌پذیر است. معمولا می‌توان با این داروها که به صورت خوراکی یا استنشاقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، علائم آلرژی در کودکان را درمان و شاهد بهبود این علائم بود. از این رو والدینی که دارای کودکان مبتلا به آلرژی هستند، حتما باید همواره همراه خودشان داروهای آنتی هیستامین به همراه داشته باشند. در صورت نیاز به مصرف آنتی هیستامین، حتما با پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید، چون ممکن است برخی از این داروها برای درمان حساسیت کودکان در سنین خاص مناسب نباشند.

درمان حساسیت و آلرژی شدید

حساسیت و آلرژی شدید یک وضعیت خطرناک پزشکی است که باید در اسرع وقت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل برطرف شود. از این رو اگر والدین شاهد علائم حساسیت شدید در کودکان بودند، حتما باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن با یک پزشک در تماس باشند یا اینکه برای دریافت خدمات پزشکی در منزل با موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشند تا کادر پزشکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به منزل اعزام شوند.

در اولین قدم برای درمان حساسیت شدید، از داروهای تزریقی استفاده می‌شود. چرا که سرعت انتشار داروهای تزریقی در بدن و اثربخشی آن بسیار زیاد است. والدینی که دارای کودک با سابقه حساسیت شدید هستند، حتما باید در مورد اقدامات پیشگیری و درمانی با پزشک و کادر پزشکی صحبت کنند تا آموزش‌های لازم را در این مورد ببینند.

علت آلرژی و حساسیت کودکان

علت آلرژی و حساسیت کودکان چیست؟

موارد بسیار زیادی می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در کودکان شوند. بهترین راه برای تشخیص این عوامل و علت بروز حساسیت در کودک، توجه به علائم کودک و همچنین اقداماتی که کودک انجام داده یا در محیط‌هایی که قرار گرفته است، می‌باشد. از جمله علت‌های متداول که باعث ایجاد حساسیت در کودکان می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرده‌های درختان و علف‌های هرز
 • لاتکس لاستیک طبیعی
 • گرد و غبار و خاک در محیط
 • بعضی از خوراکی‌های خاص مانند بادام‌زمینی، شیر و…
 • شوره، ادرار و چربی پوست حیوانات به ویژه حیوانات خانگی
 • بعضی از داروهای خاص
 • پر پرندگان و موی حیوانات
 • آفات مختلف مانند سوسک و موش
 • نیش زنبور
 • کپک‌های موجود در هوا
 • کنه‌های موجود در خاک منزل

موسسه پرستاری توانبخش ارائه دهنده خدمات تشخیص آلرژی کودکان در منزل

شناخت علائم حساسیت در کودکان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. بسته به اینکه کودک به چه چیزی حساسیت دارد، ممکن است علائم حساسیت نیز در کودک متفاوت باشد. نحوه درمان حساسیت در کودکان بستگی به نوع حساسیت کودک و شرایط او دارد. تشخیص به موقع و انجام اقدامات درمانی در زمان مناسب از جمله مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید والدین برای درمان آلرژی کودکان انجام دهند. برای دریافت خدمات پزشکی در منزل جهت کنترل علائم حساسیت و آلرژی در کودکان، می‌توانید از موسسه توانبخش کمک بگیرید.

موسسه پرستاری توانبخش عضو رسمی انجمن موسسات و مراکز مراقبت و نگهداری و پرستاری است. به طوری که می‌توانید تمامی خدمات نگهداری و پرستاری از سالمندان، بیماران و کودکان را از این موسسه دریافت کنید. در صورت نیاز به دریافت خدمات پرستاری در کوتاه‌ترین زمان ممکن، می‌توانید از موسسه پرستاری توانبخش کمک بگیرید و از خدمات پرستار کودک در منزل یا بیمارستان استفاده کنید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *