بهترین پماد برای زخم بستر

زخم بستر یکی از مشکلات رایج در افرادی است که به دلیل کم‌تحرکی و فشار آمدن به بافت‌های آن‌ها، با آن مواجه می‌شوند. معمولا درمان زخم بستر سطح یک و دو در منزل امکان‌پذیر است و می‌توان با مراقبت از زخم از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

یکی از بهترین روش‌های درمان زخم بستر، استفاده از بهترین پماد برای زخم بستر است. این پمادها می‌توانند با کنترل عفونت و جلوگیری از پیشرفت زخم بستر، به کنترل این مشکل کمک بسیار زیادی کنند. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با بهترین پماد برای درمان زخم بستر و همچنین محصولات موجود در بازار آشنا کنیم؛ اما قبل از آن باید توجه کنید که هر گونه تجویز خودسرانه و استفاده غیراصولی از پمادهای موضعی برای درمان زخم بستر توصیه نمی‌شود.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

هر یک از بیماران بسته به شدت زخم بستر باید از پمادهای مناسبی استفاده کنند تا اثربخشی پمادها را مشاهده نمایند. بنابراین بهترین پماد برای زخم بستر بسته به شدت زخم بستر و شرایط بیمار انتخاب می‌شود و نمی‌توان بدون توجه به این موضوع تجویز خاصی برای بیماران داشت. در ادامه تمامی پمادها را بررسی خواهیم کرد.

برای اطلاع از روش‌های متفاوت درمان زخم بستر می‌توانید به مقاله «بهترین و سریعترین درمان زخم بستر» مراجعه فرمایید یا از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران توانبخش در تماس باشید.

بهترین پماد برای زخم بستر کدام است؟

در حالی که توصیه می‌شود برای درمان زخم بستر اولویت افراد پیشگیری باشد و از تشک‌های مواج برای جلوگیری از زخم بستر استفاده کنند؛ اما باز هم استفاده از پمادهای گیاهی و دارویی می‌تواند تاثیر زیادی روی درمان زخم بستر داشته باشد. در ادامه به مقایسه بهترین پمادهایی که می‌توانند برای درمان زخم بستر مورد استفاده قرار گیرند، می‌پردازیم. پس اگر می‌خواهید بدانید پماد زخم بستر چی خوبه؟ در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط: زخم بستر چیست؟

پماد نیودرم

پماد موضعی نیودرم یکی از بهترین پمادهایی است که برای درمان زخم بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پماد دارای مواد فعالی است که می‌تواند التهاب و عفونت پوست را به حداقل برساند. ترکیبات گیاهی موجود در پماد نیودرم باعث شده تا این پماد بتواند به خوبی برای درمان زخم مورد استفاده قرار گیرد. عسل، روغن زیتون و گیاه ابوخلسا سه ماده موثره برای این پماد موضعی محسوب می‌شوند که می‌توانند به کاهش التهاب در پوست کمک کنند. برای درمان عفونت پوست و ترمیم بافت آسیب دیده، می‌توان از این پماد استفاده کرد.

عسل و روغن زیتون موجود در این پماد می‌توانند به خوبی زخم را بهبود ببخشند و باعث کاهش شدت آن شوند. عصاره گیاه ابوخلسای موجود در این محصول باعث شده تا بتوان آن را به عنوان بهترین پماد برای زخم بستر معرفی کرد. برای استفاده از این پماد زخم بستر، باید حتما ناحیه آسیب دیده را به طور کامل تمیز کنید و سپس روی آن را با پماد بپوشانید. این پماد از گسترش زخم بستر نیز جلوگیری می‌کند. به همین خاطر می‌توان آن را به عنوان بهترین پماد برای جلوگیری از زخم بستر نیز شناخت.

پماد ژانوهیل ژانوس

یکی دیگر از بهترین پمادهایی که می‌تواند برای درمان زخم بستر مورد استفاده قرار گیرد، پماد ژانوهیل ژانوس است. این پماد علاوه بر درمان زخم بستر، برای درمان زخم دیابتی و سایر زخم‌های بدن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پماد ژانوهیل ژانوس در گروه پمادهای گیاهی برای درمان زخم بستر قرار می‌گیرد که بر پایه عسل تولید شده و دارای ویتامین‌های A و E می‌باشد.

برای درمان زخم بستر درجه یک و دو با پماد، می‌توانید از این پماد استفاده کنید. این پماد با افزایش ویسکوزیته مایع زخم، باعث جلوگیری از رشد باکتری در ناحیه زخم بستر می‌شود. از این رو با استفاده از این پماد می‌توان از عفونی شدن زخم جلوگیری کرد. این پماد ناحیه زخم را نرم می‌کند. حساسیت موضعی و تحریک ناحیه زخم نیز با کمک این پماد بهبود پیدا خواهد کرد.

پماد کالاندولا

یکی از بهترین پمادهایی که برای درمان زخم بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد، پماد کالاندولا است. این پماد خاصیت ضدالتهابی بسیار قوی دارد و می‌تواند باعث تسریع تشکیل سلول‌های جدید شود. برای افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده می‌توان از این پماد استفاده کرد تا ناحیه زخم شده خیلی سریع‌تر بهبود پیدا کند. پماد کالاندولا یک پماد گیاهی برای درمان زخم بستر است که از عصاره گل همیشه بهار تشکیل شده و اثر بسیار خوبی روی درمان زخم دارد. این گیاه برای پانسمان زخم بستر از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته و اثربخشی آن اثبات شده است. می‌توان با شستشوی منظم زخم بستر و استفاده از این پماد گیاهی، از خواص آن بهره‌مند شد.

پماد کامفیل کلوپلاست

یکی دیگر از بهترین پمادهایی که می‌تواند برای درمان زخم بستر مورد استفاده قرار گیرد، پماد کامفیل کلوپلاست (Coloplast Comfeel)، است. این پماد خارجی برای درمان زخم بستر، می‌تواند برای کنترل علائم زخم بستر درجه یک و دو مورد استفاده قرار گیرد. به همین خاطر این پماد را می‌توان به عنوان بهترین پماد خارجی برای زخم بستر شناخت. این پماد از ترکیب مواد خاص شیمیایی تشکیل شده است که می‌تواند با جذب ترشحات زخم، به خوبی آن را کنترل کند. برای اینکه از این پماد استفاده کنید، باید حتما زخم را با سرم شستشوی سالین بشویید و سپس مقدار زیادی پماد را روی سطح بزنید. با کمک پارچه رویال یا ساتن روی زخم را بپوشانید.

پماد سیلور سولفادیازین

پماد سیلور سولفادیازین (Silver Sulfadiazine) یکی دیگر از بهترین پمادهایی است که برای درمان زخم بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پماد همان‌طور که از نامش مشخص است، از نقره تشکیل شده و می‌تواند برای درمان عفونت‌های باکتریایی زخم مورد استفاده قرار گیرد. همین موضوع باعث شده تا بتوان این پماد را به عنوان بهترین پماد برای زخم بستر سالمندان نیز شناخت. برای اینکه از خواص پماد سیلور سولفادیازین بهره‌مند شوید، باید آن را به صورت مستقیم روی قسمت آسیب دیده پوست بزنید و سپس به گونه‌ای کل ناحیه مورد نظر را بپوشانید که چیزی روی پوست بیمار قرار نگیرد. حداقل 2 بار در روز از پماد سیلور استفاده کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن شاهد اثربخشی آن باشید.

پماد موپیروسین

پماد موپیروسین (Mupirocin) بهترین پماد برای زخم بستر است. این پماد برای درمان زخم بستر درجه یک و دو مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به خوبی برای رفع باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا در ناحیه زخم مورد استفاده قرار گیرد. با وجود اینکه می‌توان این پماد را به عنوان بهترین پماد برای درمان زخم بستر شناخت؛ اما ممکن است وجود ترکیبات خاص در این پماد باعث شود تا شاهد عوارض این پماد برای خانم‌های باردار و شیرده و افراد دارای مشکلات کبدی و کلیوی باشیم. پماد موپیروسین معمولا 3 بار در روز به مدت 7 الی 14 روز روی پوست ناحیه آسیب دیده زده می‌شود.

پماد فوسیدیک اسید

پماد فوسیدیک اسید (Fusidic Acid) یکی از بهترین پمادها برای درمان زخم بستر است که می‌تواند مانند پماد سدیم فوسیدات (Sodium Fusidate) عمل کند. هر دوی این پمادها، داروهای ضدباکتریایی هستند که برای عفونت‌های پوستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای درمان زخم بستر عفونی می‌توان از این پماد استفاده کرد.

نحوه استفاده از پماد برای درمان زخم بستر

برای انتخاب بهترین پماد جهت درمان زخم بستر حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. چرا که زخم بستر باید با توجه به عمق و شدتی که دارد، درمان شود و استفاده نادرست از پمادهای زخم بستر می‌تواند باعث شدت گرفتن زخم و ایجاد عوارض جانبی نیز شود. همچنین نحوه استفاده صحیح از پماد برای درمان زخم بستر بسیار مهم است.

لازم است که برای استفاده از هر نوع پماد زخم بستری، در ابتدا ناحیه مورد نظر با سرم نمکی شستشو داده شود تا کاملا استریل گردد. سپس فرد مورد نظر باید حتما از دستکش مناسب استفاده کند تا باعث انتقال عفونت به زخم نشود. با زدن یک لایه نسبتا ضخیم از پماد روی زخم بستر، می‌توان آن ناحیه را پانسمان کرد (پانسمان زخم بستر در منزل). لازم است که حداقل 1 الی 2 بار در روز از پماد برای درمان زخم بستر استفاده گردد.

درمان زخم بستر در منزل با موسسه پرستاری توانبخش

در صورتی که نیاز به دریافت خدمات تخصصی مراقبتی برای درمان زخم بستر در منزل دارید، می‌توانید با موسسه توانبخش در ارتباط باشید. تمامی تیم مراقبتی این موسسه به صورت تخصصی در زمینه مراقبت از بیماران دارای زخم بستر فعالیت حرفه‌ای داشته‌اند و می‌توانند با ارائه مشاوره تلفنی رایگان برای درمان زخم بستر به شما کمک کنند. در صورت نیاز به انتخاب بهترین پماد برای درمان زخم بستر بیمار خود، می‌توانید با شماره تلفن‌های موسسه در ارتباط باشید تا توضیحات لازم در این مورد به شما داده شود. تمامی خدمات مراقبتی منزل در این مجموعه به بیماران ارائه می‌شود.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *