کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل

مهمترین نشانه‌های زندگی و حیات یک فرد علائم حیاتی یا VS (vital signs) می‌باشد که این علائم حیاتی شامل فشار‌ خون، ضربان قلب، درجه حرارت بدن و سطح اکسیژن خون می‌باشد.

با کنترل علائم حیاتی می‌توان به سلامتی و حیات فرد پی برد. در این مقاله سعی داریم شما را با کنترل علائم حیاتی آشنا کنیم زیرا دانستن این علائم شاید بتواند به زنده ماندن یک انسان کمک کند. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کنترل علائم حیاتی و انواع آن

1- تنفس

تنفس فرآیند تبادل گازهای اکسیژن و دی‌اکسید‌کربن بین خون و سلول‌هاست. مرکز این عمل در بصل‌النخاع است که کنترل غیرارادی تنفس را به عهده دارد. تعداد تنفس طبیعی در یک انسان بالغ بزرگسال 12 تا 20 بار در دقیقه به صورت منظم و بدون صدا می‌باشد. در نوزادان و کودکان این تعداد بیشتر است. یعنی در نوزادان 30 تا 60 بار و در کودکان تا 12 سال 15 تا 40 بار می‌باشد.

2- نبض

جهش و حرکت خون به وسیله انقباض قلب به داخل شریان‌های قابل لمس محیطی را نبض می‌گویند که در بزرگسالان این محل قابل لمس در مچ دست و در نوزادان داخل آرنج می‌باشد. البته مطمئن‌ترین آن‌ها در ناحیه گردن فرد است. در یک انسان بالغ و سالم که در حال استراحت می‌باشد بین 60 تا 100 بار در دقیقه می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید. 

کنترل علائم حیاتی

3- فشار خون

فشاری که در نتیجه برخورد خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود فشار خون گفته می‌شود. فشار خون از دو جزء ماکزیمم و مینیمم تشکیل شده است. کنترل فشار خون از معیارهای بررسی عملکرد قلب و وضعیت خونرسانی می‌باشد. فشار خون ماکزیمم در فرد بزرگسال سالم 100 تا 140 میلیمتر جیوه است و فشار مینیمم 60 تا 90 میلی‌متر‌ جیوه می‌باشد.

4- درجه حرارت بدن

درجه حرارت طبیعی بدن معمولا 37 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. عواملی سبب از دست دادن حرارت در بدن می‌شود که شامل عرق کردن بیش از حد، متسع شدن رگ‌ها و کاهش متابولیسم سلول‌هاست و عواملی نظیر انقباض رگ‌ها، لرزش عضلانی و افزایش متابولیسم سلول‌ها سبب تولید حرارت می‌شوند. برای اندازه‌گیری درجه حرارت سطحی بدن دماسنج در قسمت‌های دهان، زیر بغل، مقعد و پرده صماخ می‌تواند استفاده شود.

5- رنگ پوست

با وجودی که رنگ پوست در نژادهای مختلف متفاوت است و انواعی از نژاد سفید، زرد، سرخ و سیاه وجود دارند ولی تغییر رنگ پوست در یک فرد باید جدی گرفته شود . مثلا رنگ پریده که متمایل به سفید می‌شود نشانگر افت فشار خون و پوست متمایل به قرمز نشانگر افزایش جریان و فشار خون است. کبودی متمایل به رنگ آبی نشانگر کاهش اکسیژن‌رسانی خون است و رنگ زرد از نشانه‌های اشکال در کار کبد است.

برای استفاده زا خدمت وصل سوند ادرارد و در منزل با مشاوران توانبخش در تماس باشید.

کنترل علائم حیاتی و انواع آن

6- مردمک چشم‌ها

واکنش مردمک‌ها به نور، تقارن و قطر آن‌ها از علائم حیاتی هستند. مثلا مردمک تنگ یا گشاد شده یا نامتقارن نشانه بروز اشکالی در دستگاه عصبی مرکزی یا نحوه عملکرد چشم هاست.

7- میزان اکسیژن خون

به دو روش تهاجمی و غیرتهاجمی اندازه‌گیری می‌شود. در روش غیرتهاجمی دستگاهی به نام پالس اکسیمتری SPO2 علاوه بر اندازه‌گیری اکسیژن خون تعداد نبض را هم نشان می‌دهد.

برای تشخیص سلامت یا وخامت حال یک فرد باید کنترل علائم حیاتی را انجام دهیم. حال اگر شما سالمندی یا بیماری در منزل دارید که نیاز به نگهداری و کنترل علائم حیاتی به صورت مرتب دارد و خودتان به دلیل مشغله کاری و یا عدم مهارت کافی در زمینه نگهداری از این افراد به کمک نیاز دارید می‌توانید از پرستاران حرفه ای موسسه توانبخش یاری بگیرید.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه‌روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *