مقایسه مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان (کدام یک؟)

مقایسه مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان، از جمله چالش‌هایی هست که عموم افرادی رو که در خانواده فرد بیماری دارن درگیر خودش می‌کنه. بیماران با انواع مختلفی از مشکلات در زمینه‌های متفاوت عملکردی روبه‌رو هستن که شرایط رو برای اون‌ها سخت می‌کنه. در چنین مواقعی یکی از اصلی‌ترین سوالات و دغدغه‌های افراد، مربوط به بحث مقایسه پرستار بیمار در بیمارستان و منزل خواهد بود تا شرایط بهتری در راستای بهبودی بیمار فراهم آورده بشه.

به همین دلیل با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه قصد داریم به طور کامل هر یک از این راهکارهای مراقبتی رو مورد بحث و بررسی قرار بدیم تا علاوه بر آشنایی با نحوه عملکرد هر یک از این شیوه‌ها، نسبت به نکات و خصوصیات مهم در این بحث اطلاعاتی کسب کنين.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

آشنایی با مراقبت از بیمار در منزل و بیمارستان

بیماران با شرایط مختلفی که دارن، نیازهای متفاوتی پیدا می‌کنن. با این حال به واسطه فراهم‌آوری امکانات و خدمات موردنیاز‌، می‌توان هر دو گزینه بیمارستان و یا منزل رو در قالب بستر مراقبت از بیمار در نظر گرفت؛ اما باید توجه داشته باشین که تفاوت‌هایی بین این دو گزینه مورد بحث قرار می‌گیره.

به منظور درک بهتر این تفاوت‌ها، در ادامه هر یک از بسترهای مراقبت از بیمار، به طور جداگانه‌ای تحلیل شده:

مراقبت از بیمار در بیمارستان

مراقبت از بیمار در بیمارستان

مراقبت از بیمار در بیمارستان از گذشته مطرح بوده و تا کنون بیماران بسیاری در این بستر تحت مراقبت و درمان قرار گرفتن. در بیمارستان عموما تجهیزات و امکانات بیشتری برای بیماران لحاظ می‌شه. به گونه‌ای که امکان دسترسی به اغلب تجهیزات درمانی وجود داره. از این رو در صورت بروز هر گونه مشکل ناگهانی، امدادرسانی با سرعت بیشتر و بهتری صورت خواهد گرفت.

البته باید این مورد رو هم در نظر داشته باشین که بیماران دارای شرایط متفاوتی هستن و وخامت بیماری در افراد بستگی به نوع بیماری و شدت اون داره. در این حالت برای افرادی که در شرایط بهتری به سر می‌برن و بیماری در مراحل حاد و پیشرفته نیست، طبیعتا نیاز به تجهیزات و امکانات کمتر مطرح خواهد بود. از این رو وجود تجهیزات پزشکی نمی‌تونه در مقایسه مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان دلیل کافی‌ای باشه.

نیروی امدادگر در بیمارستان سرعت عمل بیشتری خواهد داشت. این موضوع با توجه به آمادگی کادر درمان لحاظ می‌شه. به گونه‌ای که در صورت بروز مشکل برای بیماری که شرایط وخیمی داره، رسیدگی به مشکل در بیمارستان می‌تونه سریع‌تر انجام بشه. هر چند باید در نظر داشت که این فاکتور تحت تاثیر کیفیت درمان و خدمات خود بیمارستان لحاظ می‌شه.

بحث مهم دیگه‌ای که می‌توان در رابطه با مراقبت از بیمار در بیمارستان لحاظ کرد، شرایط جوی و محیطی‌ای هست که در بیمارستان حکم‌رانی می‌کنه. اگر تا به حا تجربه بستری شدن در بیمارستان رو داشته باشید کاملا متوجه منظور می‌شوید و شرایط جوی و محیطی سرد و منفی بیمارستان رو خوب بخاطر خواهید آورد.

این شرایط بهبودی فرد رو دچار مشکل می‌کند زیرا فرد از نظر روحی و روانی ضعیف خواهد شد. به علاوه باید افزود که محیط بیمارستان به سبب وجود بیماران دیگر، می‌تونه خطر جدی‌ای در سلامت بیمار داشته باشه. بیماران با بیماری‌های واگیردار در صورتی که در تماس با دیگر افراد بستری‌شده باشن، بیشتر در معرض تهدید در روند بهبودی قرار می‌گیرن. این موضوع از جمله شایع‌ترین نگرانی‌های خانواده‌های بیمارانی که در مقایسه مراقبت از بیمار در منزل و بیمارستان، مراقبت در بیمارستان را انتخاب می‌کنند به شمار می‌ره.

اگر شما با توجه به تمامی موارد می‌خواهید از بیمار عزیزتان در بیمارستان مراقبت کنید؛ می‌توانید از خدمت پرستار بیمار در بیمارستان موسسه پرستاری توانبخش استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر از طریق مشاوره تفلنی رایگان با مشاوران توانبخش در تماس باشید یا به صفحه «مراقبت از بیمار در بیمارستان» مراجعه فرمایید.

مراقبت از بیمار در منزل

مراقبت از بیمار در منزل

راهکار مراقبتی دیگه‌ای که امروزه توجه عموم افراد رو به خود جلب کرده، مربوط به بحث مراقبت از بیمار در منزل هست. این سبک مراقبت به واسطه پرستار انجام می‌گیره تا شرایط بیمار تحت نظر باشه. به این منظور دستگاه‌های مراقبتی لازم با توجه به شرایط بیمار، در خانه قرار گرفته و پرستار با در نظر داشتن فاکتورهای مراقبتی، به روند بهبود فرد بیمار کمک می‌کنه.

لازم به ذکره که شرایط بیمار عامل تعیین‌کننده در امکان نگهداری از بیمار در منزل به شمار می‌ره. در نتیجه اگه وخامت بیمار بسیار زیاد باشه و یا نیاز به دستگاه‌های پیشرفته‌ای داشته باشه، طبیعتا پزشک اجازه نگهداری در منزل رو نمی‌ده و در این حالت توصیه اولیه در خصوص مراقبت در بیمارستان خواهد بود.

مسئله قابل توجهی که در رابطه با مراقبت از بیمار در منزل مطرح می‌شه، مربوط به توجه و تمرکز بیشتر پرستار نسبت به بیمار هست. در حقیقت از اونجایی که برای پرستار بیمار در منزل تنها یک وظیفه مطرح می‌شه، کیفیت درمان و رسیدگی می‌تونه به مراتب بالاتر از مراقبت در بیمارستان باشه.

محیط خانه غالبا بر خلاف بیمارستان، از آلودگی صوتی در امان هست و به بیمار اجازه استراحت در شرایط روحی و روانی بهتر رو می‌ده. این مسئله خود یکی از مهم‌ترین دلایلی هست که توجه افراد رو نسبت به مراقبت در منزل جلب می‌کنه.

موضوع بعدی در مورد پاکیزگی محیط هست. در واقع در منزل می‌توان یک اتاق رو برای بیمار در نظر داشت و با رعایت فاکتورهای بهداشتی، مانع نفوذ میکروب به بدن بیمار شد یا حتی از اتاق ایزوله استفاده کرد.

از این رو طی مراقبت از بیمار در منزل، خبری از بیماری‌های واگیردار و وخیم‌تر شدن حال بیمار نخواهد بود. فراموش نکنین که جسم افراد در دوران بیماری، ضعیف‌تر شده و مقاومت بدنی در برابر ویروس‌ها کاهش پیدا می‌کنه؛ در چنین شرایطی لازم هست جهت جلوگیری از ابتلای بیمار به ویروس‌ها و بیماری‌های دیگه، محیط رو حفاظت شده و نفوذناپذیر نگه دارین.

مقایسه پرستار بیمار در بیمارستان و منزل

طی سال‌های اخیر، توجه بسیاری از افراد نسبت به مقایسه پرستار بیمار در بیمارستان و منزل جلب شده که امروزه این موضوع عاملی برای مراقبت از بیمار در منزل به شمار می‌ره؛ حال شاید بپرسین چه تفاوت‌هایی در مقایسه مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان مطرح می‌شه و چه فاکتورهایی می‌تونه سبب برتری هر یک از این شیوه‌ها از دیگری باشه!

شاید برخی افراد همچنان بر این باور باشن که در روند مقایسه مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان، پرستار عملکرد مشابهی خواهد داشت و مراقبت در بستر متفاوت نمی‌تونه کیفیت درمان رو بهبود ببخشه؟ در خصوص این طرز فکر باید گفت که در میان فاکتورهای مراقبتی از بیمار در بسترهای مختلف، پرستار هم به شکل متفاوتی عمل خواهد کرد.

استخدام پرستار حرفه‌ای جهت مراقبت از شرایط بیمار، می‌تونه با تمرکز بیشتر صورت بگیره. از طرفی در صورتی که بیمار در مراحل وخیمی از بیماری خودش نباشه و امکان نگهداری در منزل وجود داشته باشه، طبیعتا ایجاد یک محیط آرام با خدمات درمانی مورد نیاز، می‌تونه به بهبود هر چه بهتر و سریع‌تر فرد بیمار کمک کنه.

فاکتور قیمت و هزینه استخدام مراقبت از بیمار در منزل از جمله دیگر پارامترهایی هست که در مقایسه پرستار بیمار در بیمارستان و منزل مطرح می‌شه. البته باید توجه داشت که این موضوع تا حد زیادی به شرایط بیمار، تجهیزات مورد نیاز اون و مدت زمان بیماری بستگی داره. با این حال باید گفت که نگهداری از بیمار در خانه و استخدام پرستار، گزینه به مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تری خواهد بود.

پرستارانی که جهت مراقبت از بیمار در منزل استخدام می‌شن، عموما مجرب و آموزش‌دیده هستن و نسبت به وظایفی که در روند مراقبت و مصرف دارو برای بیمار دارن، کامل آگاه هستن. این موضوع سبب می‌شه تا نگرانی افراد نسبت به فرآیند بهبود حال بیمار برطرف بشه.

مدت زمانی که نیاز به حضور پرستار و رسیدگی به بیمار مطرح می‌شه، به نوع و مرحله بیماری بستگی داره. در واقع برخی از بیماری‌ها به مرور زمان بهبود پیدا کرده و ديگه نیازی به مراقبت 24 ساعته (پرستار شبانه روزی) ندارن؛ در مقابل بیماری‌هایی که در مراحل اولیه از شدت کمتری برخوردار هستن و در گذر زمان وخیم‌تر می‌شن، تا زمان ورود به مرحله بهبودی نهایی، نیاز پررنگی به حضور پرستار پیدا می‌کنن.

کدام راهکار برای مراقبت از بیمار بهتر است؟

حال که نسبت به فاکتورهای مطرح در هر یک از شیوه‌های مراقبتی آشنا شدین، ممکنه این سوال براتون به وجود بیاد که در نهایت کدوم یک از این بسترهای مراقبتی می‌تونه گزینه بهتری برای بیمار باشه؟ پاسخ این سوال به شرایط بیمار و نیازهایی که داره بستگی پیدا می‌کنه. به گونه‌ای که اگه بیمار نیاز بیشتری به تجهیزات و امکانات پزشکی و فوریت‌های درمانی داشته باشه، بیمارستان می‌تونه گزینه بهتری باشه تا در صورت وقوع هر گونه مشکل فوری، امکان رسیدگی فراهم بشه.

در مقابل بیمارانی که شرایط بهتری دارن، به طوری که پزشک معالج با مراقبت در منزل مخالفتی نداره و حضورشون توی بیماستان بیشتر تاثیرات منفی روانی رو به جا می‌ذاره، می‌تونن توی منزل خودشون تحت درمان قرار بگیرن. در نظر داشته باشین که محیط بیمارستان نمی‌تونه آرامش و راحتی رو برای این افراد به همراه داشته باشه.

در نهایت با توجه به اونچه که تا اینجا گفته شد، می‌توان دریافت که بهترین فاکتوری که در راستای انتخاب بستر مراقبت از بیمار لحاظ می‌شه، مربوط به شرایط بیمار و نیازهای درمانی خاص اون هست. از این رو نمی‌توان به طور قطع در رابطه با بهتر بودن یا نبودن هر یک از این بسترهای نگهداری صحبت کرد؛ چرا که هر کدام بسته به شرایط، از مزایای به خصوصی برخوردار هستن.

شما می‌توانید برای پرسش هر گونه سوال و مشاوره در خصوص انتخاب بین مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان با مشاوران توانبخش از طریق مشاوره تلفنی رایگان در تماس باشید.

از ما مشاوره رایگان بگیرید

                   دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *