پرستار کودک دوقلو

آیا در نگهداری از کودکان دوقلو به کمک‌رسانی دیگران نیازمندیم؟ شاید داشتن دو کودک هم‌شکل و شمایل خیلی برای شما شگفت‌انگیز و لذت‌بخش باشد و شما از کنار هم قرار گرفتن آن‌ها یا بازی کردن آن‌ها خیلی هیجان‌زده و خشنود شوید و شما از دیدن شیرین‌کاری‌های آن‌ها خیلی لذت ببرید.

ولی در کنار این همه ذوق‌زدگی باید توجه داشته باشید نگهداری از این نوزادان خیلی دشوارتر از تک نوزادی می‌باشد. به نوعی زحمتی دوچندان دارد که مادر به تنهایی از پس آن بر نمی‌آید. مسلما والدین از دیگران برای نگهداری نوزادا دوقلویشان کمک خواهند گرفت این کمک‌رسانی می‌تواند از طرف اقوام باشد یا نه، از مراکز معتبر درخواست پرستار کودک در منزل کنند.

نگهداری از کودکان دوقلو

پرستار کودک دوقلو در تهران

با تولد نوزادانی دوقلو برای یک خانواده، به کلی موجب عوض شدن سبک زندگی آن خانواده می‌شود. به نوعی کانون توجه خانواده به سمت نگهداری و مراقبت از کودک دوقلو معصوم جلب می‌شود تا آن‌ها مراحل رشد خود را به درستی پشت سر گذارند.

در شهر تهران افراد به دلیل مشغله فراوان و فاصله مکانی بسیار فراوان با نزدیکانشان (این فاصله مکانی نسبت به شهرستان‌ها که اقوامشان در فاصله مکانی کمتری از هم قرار دارند خیلی بیشتر است) به آسانی نمی‌توانند رفت و آمد داشته باشند. پس باید تدابیری برای نگهداری کودکان دوقلو دلبند خود داشته باشند و از مراکز معتبر پرستاری برای نگهداری و مراقبت فرزندان‌شان استخدام کنند.

میزان توانمندی پرستار در نگهداری از دوقلوها

پرستار دوقلوها باید بر مسائلی چون گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، داشتن تسلط در مراقبت و نگهداری دوقلوها، داشتن اشتیاق به رشد و شکوفایی استعدادهای دوقلوها، داشتن رابطه‌ای سودمند و صمیمی با پدر و مادر کودکان، توانایی طراحی بازی‌های هوشمندانه و شاد در راستای یادگیری مسائل لازم زندگی کودکان، وظیفه‌مدار بودن آن در مسئولیت‌هایش، توانایی مدیریت دوقلوها در موقعیت‌های بحرانی، حفظ آرامش در موقعیت‌هایی که تحت فشار یا خستگی، صبوری به خرج دهند در برابر سختی‌ها، توانایی مدیریت اوقات فراغت کودکان، برنامه‌ریزی فعالیت‌های خلاقانه برای دوقلوها، درک کودکان در شرایط خاص و خیلی موارد دیگر که مربوط به کودکان است را تسلط داشته باشند.

مرکز پرستاری توانبخش در این زمینه فعالیت می‌کند و خدمت پرستار دوقلوها را انجام می‌دهد. شما به منظور استفاده از خدمت پرستار کودک در منزل یا پرستار دوقلوها تنها کافی است با مشاوران این موسسه در تماس باشید.

شرایط نگهداری دوقلوها

یکی از مسائلی که در نگهداری کودکان دوقلو قابل اهمیت است؛ دادن شیر همزمان به آن‌ها می‌باشد. شیردهی دوقلوها ممکن است توسط مادر و شیرخشک باشد. در برخی مواقع به دلیل کم بودن شیر مادر علاوه بر شیر مادر از شیرخشک هم برای سیر کردن دوقلوها استفاده می‌شود.

برای این منظور برای هر کدام به طور جداگانه شیشه شیر اختصاص دهید. برای دادن شیر همزمان به دوقلوها از افراد باتجربه کمک بگیرد. باید به تغذیه دوقلوها توجه داشت تا به مقدار لازم تغذیه داشته باشند در غیر این صورت برای رشد آن‌ها مشکل پیش خواهد آمد.

دوقلوها اغلب لباس‌هایشان در زمان کودکی شبیه هم است ولی بهتر است وقتی آن‌ها بزرگ شدند، به خاطر اینکه در شناسایی آن‌ها اشتباهی رخ ندهد بهتر است هر کدام پوشش مختص به خودشان را داشته باشند.

مورد دیگر که در نگهداری دوقلوها قابل اهمیت است استحمام دوقلوهاست که نباید به تنهایی انجام شود زیرا یک کار پرخطر است. در حمام کردن کودکان حتما از دیگران کمک بگیرید مخصوصا برای نوزادانی که تازه به دنیا آمدند.

برای اینکه خواب دوقلوها همزمان شود بهتر است یک برنامه منظم برای خواب آن‌ها ترتیب داده شود. بعد از شیر دادن پشت آن‌ها را بمالید، به آرامش با آن‌ها حرف بزنید، بغلشان کنید و لالایی بخوانید که عادت کنند در مواقع خاصی بخوابند.

تعادل رفتاری با دوقلوها داشته باشید زیرا اگر به یکی از دوقلوها کمی بیشتر توجه شود، آن کودک دیگری نسبت به آن حسادت می‌ورزد، پس مراقب رفتار خود باشید.

تربیت کودکان دوقلو

برخی دوقلوها به دلیل نارس بودنشان دیرتر حرف می‌زنند و همین‌طور نسبت به همسن‌های خود نحیف‌ترند. به منظور تقویت یافتن تکلم آن‌ها بهتر است با هر کدام از آن‌ها به طور جداگانه صحبت شود تا حرف‌زدنشان تقویت شود. اصولاً دوقلوها به دلیل همراهی با هم، کمتر ترجیح می‌دهند با دیگران روابط اجتماعی برقرار کنند. به همین دلیل بهتر است آن‌ها را برخی مواقع از هم جدا کنید تا هر کدام از آن‌ها خود به تنهایی روابط اجتماعی قوی داشته باشند.

یک رفتار که موجب می‌شود گریه دوقلوها کمتر شود این است اگر یکی از آن‌ها ساکت بود و یکی گریان، به سمت آن کودکی که ساکت است بروید و بغلش کنید تا آن یکی کودک هم از روی حسادت هم شده ساکت شود و به طرف شما بیاید. ولی متاسفانه خیلی‌ها این موضوع را نمی‌دانند، به طرف آن نوزادی که گریه می‌کند می‌روند و دیگری هم از روی حسادت به گریه می‌افتد.

حفظ زندگی مشترک

بهتر است توجه داشته باشیم هر چیزی در زندگی جایگاه خود را دارد. والدین نباید با به دنیا آمدن فرزندانشان از توجه کردن به همدیگر غافل شوند چرا که این مسئله شاید ابتدا کم اهمیت جلوه داده شود ولی رفته رفته به شکاف عمیقی مبدل خواهد شد که موجب فاصله افتادن بین آن‌ها می‌شود.

شاید والدین اظهار کنند که با اضافه شدن خرج و مخارج دوقلوها باید تلاش بیشتری کنیم تا نیازهای فرزندانمان را برطرف کنیم یا در موقعیت دیگر مادر بچه‌ها بگوید تر و خشک کردن بچه‌ها موجب شده دیگر وقتی برای فکر کردن به زندگی مشترک نداشته باشم. بلی شما درست می‌گویید نگهداری از دوقلوها دشوار است ولی اگر به درستی برنامه‌ریزی کنید می‌توانید طبق درآمد خود، از مراکز معتبر درخواست کنید تا پرستاری را که با شرایط شما هم‌خوانی دارد به شما معرفی کند تا در این شرایط سخت یاریگر شما باشد.‌

در ادامه می‌توانید با مراجعه به مقاله «مراقبت از کودک کم توان ذهنی و جسمی» از این خدمت موسسه پرستاری توانبخش مطلع شوید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *