خدمات پرستاری سالمند

چرا خدمات پرستاری سالمندان یک نیازی ضروریست؟ افراد با گذر زمان و بالا رفتن عمرشان توانایی خود را رفته رفته از دست می‌دهند. این افراد قادر به انجام خیلی از کارهای شخصی خود نخواهد بود. از وظایف اطرافیانشان است که به خوبی به آن‌ها رسیدگی کنند در غیر این صورت فردی مناسب را برای پرستاری و ارائه خدمات لازم برای آن‌ها استخدام کنند.

در خیلی مواقع ممکن است سالمندان نیازمندی‌های خود را به زبان نیاورند ولی درک کردن این مسئله جزوی از وظایف اطرافیانشان است. (همانند کودکی که از نیازش چیزی به زبان نمی‌آورند ولی والدین در قبال آن احساس مسئولیت می‌کنند، باشید) شما هر لحظه بایستی نسبت به سالمندان خود احساس مسئولیت کنید. پس اگر توان پرستاری از سالمند خود را ندارید به دنبال پرستار سالمند در منزل توانمند، باتجربه، صبور و مهربان باشید.

چگونه پرستار سالمند را انتخاب کنیم

خدمات پرستاری از سالمندان

سالمندانی که تا چند سال گذشته می‌توانستند کارهای ضروریشان را انجام دهند. اکنون برایشان خیلی سخت است برای انجام کارهای شخصی‌شان از کسی کمک بخواهند و به همین دلیل ممکن است منزوی شوند در این باره بایستی فرزندان آن‌ها یا اطرافیان آن‌ها تدابیر لازم را بیندیشند (درمان افسردگی سالمندان).

در وهله اول اگر فرصت خدمت‌رسانی به سالمندانتان را داشته باشند بسیار عالیست زیرا در این حالت سالمندان خیلی احساس راحتی می‌کنند. ولی اگر فرصت این خدمت را ندارند بایستی به دنبال یک پرستار خوب باشید تا سالمندتان راحت نیازهایش را با او در میان بگذارند.

با توجه به اینکه سالمندان در سن حساسی قرار دارند و بایستی فردی برای مراقبت در کنار آن‌ها باشد تا خدای ناکرده برای آن‌ها اتفاقی ناگوار پیش نیاید. زیرا طبق بررسی‌های انجام شده خیلی از سالمندان به دلیل نداشتن یک مراقب، اتفاقاتی ناگوار برایشان پیش آمده و سلامتی‌شان به مخاطره افتاده و خیلی دیگر از سالمندان بودند که اگر فردی مراقب را در کنار خود داشتند جان خود را به راحتی از دست نمی‌دادند. پس قبل از اینکه اتفاقی ناگوار برای سالمند عزیزتان پیش آید بهتر است اقدام لازم را انجام دهید و از خدمات پرستاری سالمند استفاده نمایید.

چگونه پرستار سالمند را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب پرستار سالمند بایستی اول به سالمند خود توجه کنید و همین‌طور از خود سالمند هم مشورت بگیرید چگونه خدماتی نیازمند است. خدمات پرستاری سالمندان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود و این خدمات به وضعیت و انتظارات سالمند بستگی خواهد داشت. این خدمات می‌تواند در رابطه با بهداشت فردی، مراقبت‌های درمانی، کارهای اجتماعی، رسیدگی تغذیه‌ای، هم‌صحبتی و … باشد. شما با دانستن خدمات مورد نیاز سالمندتان می‌توانید پرستار مورد نیاز خود را به خوبی دریابید.

مطالب پیشنهادی: وظایف پرستار سالمند

در انتخاب مراکز پرستاری چه اقدامی باید کرد؟

این اقدامات به صورت حضوری و غیرحضوری خواهد بود.

غیرحضوری: برای این کار چندین مرکز پرستاری را انتخاب کنید و با آن‌ها تماس بگیرید و پرسش‌هایی را برای شناخت از آن مرکز بپرسید. پرسش‌هایی همچون:

  • آیا موسسه شما مجوزها و مدارک لازم را دارد؟
  • مدت زمان فعالیت پرستارانتان در نیمه وقت چقدر است؟
  • آیا موسسه خدمات ایاب و ذهاب را برعهده می‌گیرد؟
  • آیا در رابطه با ارائه خدمت به وضعیت‌های ویژه سالمند دارای محدودیت هستند یا خیر؟
  • آیا کارکنان مرکز شما دارای مدرکی که مرتبط به نگهداری سالمند باشد، است؟
  • در این مراکز پرستاری در چه حد به تغذیه اهمیت داده می‌شود و برنامه غذایی ویژه‌ای را در نظر دارد؟

پرسش‌های دیگری که در رابطه با وضعیت سالمند شما است و در بین سوالات بالا به آن‌ها اشاره نشده است را بپرسید.
حضوری: شما بعد از تماس تلفنی خود با چندین مراکز پرستاری، مواردی که با شرایط شما نزدیک است را انتخاب کنید و به بازدید این مراکز بروید. یک روز را در این مراکز سپری کنید و با پرسنل آن‌ها هم‌کلام شوید و نحوه رفتارشان با سالمندان را از نزدیک مشاهده کنید تا نسبت به آن محیط و کارکنان آن مراکز شناخت پیدا کنید.

در بازدید خود دقت کنید طبق اصول مشخص شده که برای این نوع مراکز قانون‌گذاری شده، تعیین تکلیف شده‌اند یا خیر. جواب پرسش‌های ذیل را در آن مرکز دریابید:

  • آیا سکوت لازم در آن محیط وجود دارد؟
  • آیا برای سالمندان امکان استفاده از ویلچر فراهم است؟
  • آیا در این مراکز در رابطه با هزینه‌های خدماتی و پرسنل پرستاری به شما پاسخ داده‌اند؟

سپس توجه کنید در این مراکز بهداشت محیطی رعایت می‌شود و همچنین توجه کنید که کارکنان این مراکز به درستی انجام وظیفه می‌کنند.

خدمت به سالمندان به چند طریق انجام می‌شود؟

خدمات به این عزیزان به دو صورت امکان پذیر است: نخست در منزل خود سالمند می‌باشد و طریقه دیگری در مراکز پرستاری خواهد بود. سالمندان معمولا تمایل دارند در خانه خود باشند و به نوعی احساس راحتی بیشتری دارند و همچنین احساس می‌کنند وضعیت‌شان با گذشته تغییر آنچنانی نداشته و در صورت لزوم فردی را به عنوان پرستار برای مراقبت آن‌ها استخدام می‌کنند.

برخی مواقع محل زندگی مکانی مناسب و آرام برای سالمند نیست. (سالمندان به خاطر وضعیت جسمانی آن‌ها در محیطی که هوای پاک، آرامش و آسایش و … دارد زندگی کنند) در این موارد به دنبال یافتن «یک مرکز نگهداری از سالمندان» باشید.

در خصوص خدمات پرستاری سالمند در منزل می‌توانید از موسسه پرستاری توانبخش کمک بخواهید. موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در این زمینه و همچنین آموزش تخصصی پرسنل و نظارت دقیق بر قراردادها آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

هزینه خدمات رسانی به سالمند

هزینه خدمات‌رسانی به سالمند

برای تعیین این هزینه ابتدا باید نوع خدمت پرستاری سالمند مشخص باشد و مقدار این نیاز هم مشخص شود و سپس ساعت کاری که باید خدمت‌رسانی کند را تعیین کنند و در کل انتظارات خانواده و خود سالمند را به مراکز اعلام شود که طبق آن‌ها محاسبه شود که چقدر حق‌الزحمه پرستار یا مراکز خواهد شد.

برای براورد هزینه خدمات پرستاری سالمند در منزل تنها کافی است با مشاوران موسسه توانبخش در تماس باشید.

مراقبت از سالمندان را از اولویت‌های زندگی خود قرار دهید

لازم است یادآوری شود نزدیکان مواظبت و اهمیت دادن به رفع نیازها و دشواری‌های زندگی سالمندان را جزو اولویت‌های زندگی خود قرار دهند و برطرف کردن نیازهای همچون مراقبت‌های درمانی، پزشکی، تغذیه‌ای، بهداشتی و مکانی آرام و راحت برای استراحت آن‌ها، باشد.

توصیه می‌شود اگر زمان کافی را برای مراقبت از این عزیزان را ندارید از مراکزهایی که خدمات خود را به خوبی پشتیبانی می‌کنند و همچنین می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن خدمات‌رسانی کنند بهره‌مند شوید. همین طور از مراکز کمک بگیرید که علاوه بر خدمات مناسب هزینه‌های پرداختی آن‌ها با درآمد و بودجه شما هم‌خوانی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.